Процес державних закупівель постійно піддавався змінам на законодавчій базі. З 2000 року, коли був прийнятий закон «Про державні закупівлі», зміни відбувались близько десяти разів до сьогоднішнього дня.
Крім закону, де описується процедура державних закупівель, існує тендерна палата України. Це своєрідний тематичний каталог, де відображаються учасники державних закупівель, а також інформація про державні торги. Даний каталог має електронний та друкований вигляд. Інформація, яка відображається в каталозі, оновлюється кожен рік.
Система державних закупівель має такі важливі елементи:
– має законодавчу базу, де описуються зрозумілі правила щодо проведення закупівель;
– створюються відповідні інститути, які надають професійну консультацію щодо державних закупівель;
– замовники та учасники процедури закупівлі постійно інформуються;
– фахівці, які займаються закупівлями послуг та товарів, постійно проходять підготовку та підвищують свій кваліфікаційний рівень;
– постійний контроль за дотримання державних коштів розпорядниками та недопущення порушень.
Значних позитивних змін зазнали умови проведення закупівлі для окремих товарів закупівлі до початку проведення торгів. Якщо предмет закупівлі належить до лікарських засобів, товарів харчової промисловості, паливно-мастильних матеріалів та комплектуючих матеріалів для виробництва, замовник має право здійснити закупівлю на суму, яка не перевищує 10% від загальної очікуваної вартості цього товару.
Що стосується регіонів, то державні закупівлі в Україні на цьому рівні мають негативну тенденцію розвитку. Насамперед це стосується зменшення рівня конкурентоспроможності. Така тенденція обумовлена обов’язковою виплатою за оформлення тендерної документації. Також, в поточному році було впроваджено вимоги, які визначають проведення торгів у разі більше трьох пропозицій від учасників даних торгів.
Таким чином, на даному етапі, розвиток державних торгів набув критичного рівня. Всі зміни, які торкнулись державних закупівель, практично знищили державне управління у сфері торгів і закупівель за бюджетні гроші. Єдиним рішенням даної проблеми є термінове відновлення централізованого управління у державній сфері, та забезпечення ефективного використання державних грошей для розвитку конкурентоспроможності, та прозорої організації проведення торгів та закупівель.