Дослідники вважають, що сприйняття жорстокого гумору вимагає великих витрат розумової енергії, ніж обробка повсякденних жартів
Чи Приходив вам у голову якась дурний жарт в самий невідповідний момент? Або, може бути, у вас викликало сміх щось погане і неприємне? Що ж, насправді ваше чорне почуття гумору може свідчити про те, що у вас високий рівень IQ.
Краще стримувати свій сміх
Немає нічого ганебного в тому, щоб посміхнутися над жартом, що знаходиться на межі пристойного, тому що наявність у вас злегка «нездорового» почуття гумору необов’язково говорити про те, що ви повний психопат (ключове слово – необов’язково).
Згідно з результатами досліджень, опублікованих у січні 2017 року в журналі «Cognitive Processing», розуміння чорного гумору може бути свідченням розвинутого інтелекту. Так, вчені виявили, що люди, які віддають перевагу незлим жартам, при цьому не тільки володіють найвищими показниками вербального і невербального інтелекту, але і відрізняються підвищеною емоційною стабільністю.
Чорний гумор, використаний у ході дослідження, був показаний як «висміювання смерті, хвороб, дефектів, інвалідності та війни у гіркому, але розважальному контексті для вираження абсурдності, бездушності, парадоксальності і жорстокості сучасного світу». Книга, яку вчені вибрали в якості джерела такого гумору, називалася «Чорна книга» Улі Штайна про «страшний і глибоко чорному гуморі, виходить за будь-які рамки».
Учасникам дослідження було запропоновано прочитати кілька злих жартів (з деякими ви можете ознайомитися з ними у кінці статті), а потім відповісти на кілька запитань. Ці питання стосувалися того, наскільки складно людині було зрозуміти прочитаний жарт, наскільки його здивувало її зміст, чув чи вони її раніше і наскільки цікавою вона йому здалася. Ті з учасників, яким сподобалось прочитане, продемонстрували більш високий рівень інтелекту і освіченості, ніж інші респонденти.
Проводили експеримент вчені припускають, що сприйняття жорстокого гумору вимагає великих витрат розумової енергії, ніж обробка повсякденних жартів.
Зокрема, дослідники вказують на феномен «спотворення формулювання», коли одна і та ж ситуація викладається по-різному з метою викликати сміх у людини. Подібні дії вимагають великих когнітивних зусиль, якщо мова йде про щось неприємне, оскільки свідомий розум повинен вміти долати свою відразу, щоб зрозуміти сенс злого жарту.
Розумієте, в чому сенс?
Перш, ніж автоматично зарахувати себе до числа геніїв, ґрунтуючись лише на любові до творчості Чака Паланіка і Курта Воннегута, врахуйте, що здатність просто сміятися над злими жартами демонстрували і те, хто мав найнижчий поріг інтелектуального розвитку, приймається вченими як граничний для їх дослідження.
А тепер можете перевірити себе за допомогою трьох жартів, які пропонувалися учасникам описаного вище експерименту:
1.Операційна. Рука хірурга знаходиться по лікоть в тілі людини, що лежить на столі. Другий хірург пояснює те, що відбувається чоловіка в костюмі: «Розтин закінчено, він просто намагається знайте свої годинники».
2.Чоловік, стискаючи в руці трубку телефону, зніяковіло чухає підборіддя. Голос з телефону каже: «Це автовідповідач асоціації самодопомоги пацієнтам з хворобою Альцгеймера. Якщо ви все ще пам’ятаєте причину свого дзвінка, будь ласка, залиште своє повідомлення після сигналу».
3.Морг. Лікар знімає з тіла біле простирадло перед жінкою, яка прийшла на упізнання. Вона каже: «Так, це напевне мій чоловік. А яким порошком для прання ви користуєтеся, що ваша простирадло таке біла?».