ЄС|NATO

Варшава намагається вибратись з пастки закупівлі ​FA-50 на 3 млрд доларів без ракет AIM-120

США досі не дозволили інтеграцію ракет AIM-120 до корейських FA-50, які закупила Польща, а поясненням реальної причини може бути T-7A Red Hawk

Джерело: Defence Express

Коли Польща літом 2022 року законтрактувала у Кореї 48 FA-50 план виглядав просто бездоганним. Спочатку 12 літаків в навчально-бойовій версії Block 10, потім локалізація виробництва 36 машин у версії FA-50PL з подальшим доведенням до цього рівня першої партії. На виході – чотири ескадрильї легких винищувачів з повним набором озброєння від високоточних бомб, до крилатих ракет Joint Strike Missile та головного інструмента повітряного бою – AIM-120.

І все це за 3 млрд доларів: 0,7 млрд на FA-50 Block 10, 2,3 млрд за бойові FA-50PL (Block 20), тобто по 63,8 млн доларів за літак із більш ніж цікавими можливостями. І вони цілком дозволяють його використати у ролі винищувача другої лінії та вкрай ефективним доповненням до основи польських повітряних сил у вигляді півсотні F-16 та 32 F-35A у версії Block 4, перший з яких вже готовий.

FA-50 Block 10 (фото: 23 Baza Lotnictwa Taktycznego)
FA-50 Block 10 (фото: 23 Baza Lotnictwa Taktycznego)

 

Але це в теорії, бо далі з’явилось “але” із сервісом та озброєнням і цю проблему вже заслуховували у Сеймі. А конкретніше – відсутністю згоди США на інтеграцію до корейських FA-50 ракет AIM-120 AMRAAM. Без них FA-50 зможе використовувати лише ракети AIM-9X, які мають дальність 30-40 км замість 160-180 в AIM-120C-8.

В цій ситуації у міноборони Польщі вирішили напряму комунікувати із колегами США та вимагати дозвіл на інтеграцію. Як пише польське Defense24, заступник оборонного відомства Павел Бейда спілкувався із заступником міністра оборони США Вільямом ЛаПлантом щодо цього. А також із колегами з Сеулу, які також мають активізувати свою діяльність в отриманні дозволу. При цьому у KAI вже почали збирати перші FA-50PL.

При цьому видання прямо вказує, що навіть після отримання “зеленого світла” на реальну інтеграцію може піти ще пара років. Але попори те, що США геополітично зацікавлені у потужних європейських повітряних силах, можливо у Вашингтоні не хочуть посилювати позиції FA-50 на міжнародному ринку озброєння.

Варшава намагається вибратись з пастки закупівлі ​FA-50 на 3 млрд доларів без ракет AIM-120

FA-50 ПС Польщі (фото: 23 Baza Lotnictwa Taktycznego)

З боку Defense Express зазначимо, що корейський FA-50 дійсно активно захоплює ринок, бо до Індонезії, Іраку, Філіппін та Малайзії не лише додалась Польща, а цілком можливо додавання Болгарії та цілої низки країн, які хочуть дешево посилити повітряні сили. А для них у США готує бойову версію T-7A Red Hawk, яку у США розглядають як заміну F-16. Тобто також перетворити навчально-бойову машину на легкий винищувач.

Але цю машину досі переслідують затримки, які, щоправда, вже не такі критичні. Більше того, хоча ціна на умовний F-7 Red Hawk взагалі не відома, скоріш за все вона буде вищою за вартість бойових FA-50 Block 20. А це означає, що необхідно додати додаткових опцій, яких не буде у конкурентів. Саме тому Варшава зараз дійсно потрапила у пастку.

Варшава намагається вибратись з пастки закупівлі ​FA-50 на 3 млрд доларів без ракет AIM-120

T-7A Red Hawk (фото: US DoD)

У будь-якому випадку треба зважити на те, що корейці, якщо США залишаться непохитними, можуть спробувати інтегрувати інші ракети “повітря-повітря”. Наприклад, європейську далекобійну Meteor з дальністю 200 км, або ізраїльські I-Derby ER з дальністю у 100 км.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України