Важкі питання: кого можна називати християнами

Чи є християнами баптисти, Свідки Єгови, мормони? Чи ми називаємо християнами тільки тих, у кого Католицька Церква визнає хрещення дійсним? Кого можна називати Церквою?

Згідно з декретом Другого Ватиканського собору «Про екуменізм» «ті, хто вірує в Христа і належним чином прийняв хрещення, перебувають у відомому спілкуванні з Католицькою Церквою, нехай навіть неповному …. Оправдавшись вірою в хрещенні, вони поєднуються Христу і, отже, по праву носять ім’я християн, а чада Католицької Церкви з повною підставою визнають їх братами»(6).

В останні десятиліття зростає число різноманітних угруповань, які називають себе християнами, тому існують «мінімальні реквізити», визначені консенсусом між різними християнськими конфесіями і дозволяють те чи інше угруповання називати християнським. Перші і головні умови, без яких громада не може називатися християнською, – такі: це віра в єдиного Бога в Трійці – Отця, Сина і Святого Духа; віра в Ісуса Христа, другу особу Пресвятої Трійці, істинного Бога і істинного чоловіка, Який помер і воскрес заради нашого спасіння, Який є посередником між Богом і людьми; віра в Святого Духа, єдиносущного Отцю і Сину, в те, що Він діє в християнській громаді; прийняття Біблії як Божественного одкровення: і ніяка інша книга, чи то одкровення чи пророцтво, не повинна шануватися як рівноцінна Біблії; здійснення християнського хрещення як таїнства приєднання до Церкви; спогад Тайної вечері або Євхаристії; віра у воскресіння мертвих і проголошення цієї віри; свідоцтво життя за Євангелієм Ісуса Христа.

Таким чином, ні Свідків Єгови, ні мормонів не можна назвати християнами, і хрещення, яке ними практикується недійсне, – на відміну від баптистів, які є християнами і здійснюють хрещення, дійсне для Католицької Церкви (за винятком випадків, перелічених у 869 каноні Кодексу канонічного права, який відноситься до будь-якої некатолицької громади).

Зауважимо, що в декреті «Про екуменізм», у другому розділі, присвяченому відокремленим від Католицької Церкви християнам на Заході, проводиться відмінність між Церквами і церковними громадами. Однак після Собору виникали певні труднощі в термінології. В одному з постсоборних документів Секретаріату з християнської єдності – «Феномен сект і нових релігійних рухів: пастирський виклик» (1986) – наведено критерії, за якими слід відрізняти секту, натхнену християнством і яка називає себе християнською, від Церкви або церковної громади. У документі стверджується, що таким критерієм може бути джерело віровчення для таких груп. Якщо ці групи додають до Біблії інші «одкровення» або пророчі послання, вилучають з Біблії протоканонічні книги або ж радикально модифікують їх зміст, вони не можуть називатися Церквою або церковною громадою. У документі йдеться також, що іноді непросто усвідомлювати різницю між Церквою, церковною громадою або християнським рухом з одного боку і сектою – з іншого, оскільки сектантський дух можна зустріти і серед вірних, які належать до Церквам і церковних громад. Крім того, християнські угруповання сектантського типу можуть «еволюціонувати» в напрямку церковної громади. Однак цей документ ще не вносить ясність в питання розрізнення між Церквою і церковною громадою, про які йде мова в декреті Другого Ватиканського собору «Про екуменізм».

Таку ясність вносить Веровчительська декларація Dominus Iesus, оприлюднена Конгрегацією віровчення в 2000 році. У ній уточнюється: «Церковні громади, які не зберегли справжнього єпископату, а також істинної і досконалої суті Таїнства Євхаристії, не є Церквами в істинному значенні цього слова; проте люди, хрещені в таких громадах, об’єднані з Христом через хрещення і у певному, хоча і недосконалому, спілкуванні з Церквою».

Підіб’ємо підсумок і відповімо на задані Вами питання: Церквами ми можемо називати тільки громади, які зберегли справжній єпископат і справжню сутність Таїнства Євхаристії; християнами ми називаємо тих, хто розділяє основні істини віри, які ми перерахували вище; таким чином, баптисти є християнами. Свідки ж Єгови і мормони не можуть називатися християнами і відносяться до категорії сект.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

fifteen + 5 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh