ПИТАННЯ: Як Бог допускає, щоб від гріховних ситуацій народжувалося нове життя? Наприклад, від перелюбу, але ще жахливіше – від зґвалтування? Хіба може жахливий злочин бути актом, що породжує нове життя, адже єдиним таким актом повинна бути любов?
ВІДПОВІДЬ: Бог навіть зі зла може отримати благо, а найвищим благом є життя людини. Звичайно, нам важко бачити цей взаємозв’язок, але Господь охоплює Своїм поглядом обрій вічності, який поки нам не доступний. Хоча і в силу нашого людського досвіду в різних ситуаціях ми нерідко переконуємося, як негативні ситуації і обставини призводять до несподіваних життєствердних наслідків.
«Життя – це завжди благо», – стверджував Папа Іван Павло II в енцикліці «Євангеліє життя» (30). Це вірно незалежно від обставин, в яких було покладено початок людського життя. В силу того факту, що життя зародилося, воно гідне того, щоб бути прожитим, і гідність життя, породженого в найжахливіших обставинах, нічим не менша, ніж гідність життя, до зачаття якого привела подружня любов. Те, що сам гріховний вчинок не відповідає високій гідності людини, в жодній мірі не применшує його гідність. Святий Тома Аквінський говорив, що людина – це найвеличніше благо в світі, адже людина має розум і безсмертну душу, яка може бути вознесена в вічне життя і єднання з Богом.
Говорячи про недостойні ситуації, в яких може бути зачата людина, можна порівняти їх з тим випадком, коли Святу Месу здійснює священик в стані тяжкого гріха. Обставини, в яких він служить Месу, абсолютно не гідні цього священного жертвоприношення, і священик звершує блюзнірство. Однак сама Жертва Христова жодним чином не затьмарена і не зневажена тим блюзнірством, яке здійснює священик. В цьому випадку Меса буде володіти тією ж самою цінністю, що і жертва, принесена Христом на Голгофі.