Поки Генштаб та Міноборони України не коментують мету операції в Курській області РФ, провідні західні медіа пишуть, що Україна несподівано вразила російські війська, просунувшись вглиб від Сумщини, та створила серйозні труднощі для Кремля.
Також західні ЗМІ вважають, що військова мета — ослабити тиск РФ на фронті та підготувати контрнаступ. Крім того, виокремлюють й політичні цілі операції: сильніша позиція України на перемовинах та розвінчання російської пропаганди.
Що пишуть іноземні медіа про прорив російського кордону
Все це розвінчує тези про військову міць Росії, показує, що Україна вміє дивувати на фронті, та посилює Київ перед імовірними мирними перемовинами, пишуть іноземні ЗМІ. Детальніше — розповідає Суспільне.
Військова мета — ослабити тиск РФ на фронті та підготувати контрнаступ
У The Wall Street Journal вийшов розбір операції та аналіз її ймовірних цілей і наслідків. У статті військовий аналітик Королівського інституту об’єднаних збройних сил у Лондоні Нік Рейнольдс припускає, що тепер у Росії можуть виникнути проблеми з постачанням своїх військ біля Харківщини та що РФ для захисту Курщини доведеться відтягнути частину сил зі сходу України. Проте, Рейнольдс скептично налаштований щодо відкриття ще одного напрямку боїв для ЗСУ. “Їм [українцям] потрібно стабілізувати лінію фронту на Донбасі”, — говорить він.
На думку науковця Інституту досліджень зовнішньої політики Роба Лі, не факт, що ця операція змусить РФ перекинути військові підрозділи зі сходу України в Курську область. Скоріш, каже аналітик, росіяни відправлять туди частину сил зі сходу Харківщини.
Фінське видання Yle опитало OSINT-аналітика Еміля Кастехельмі. Той каже, що не впевнений, що росіяни не зможуть стримати наступ на Курську область й також вважає малоймовірним, що Росії доведеться відводити для цього велику кількість військ зі сходу України.
Польський генерал у відставці, екскомандувач силами спеціального призначення Роман Полько в коментарі Польській агенції преси сказав, що дії на Курщині мають сприяти тому, що партнери України врешті припинять боятися ескалації з боку Росії: “Добре, що Україна вживає дій, які дивують росіян. Захід повинен вже зараз зняти всі обмеження і менше декларувати, а більше постачати Україні бойових засобів”.
Британське видання The Telegraph називає три ймовірні цілі України: відволікання росіян від наступу на Донеччині, розбрат всередині Росії та “просування угоди про обмін територіями під час майбутніх переговорів”.
Німецький Spiegel також припускає, що мета операції — сильніша позиція України на перемовинах, можливість яких, пише видання, президент Зеленський віднедавна не відкидає. Але щоб райони Курської області стали своєрідною розмінною монетою, Україні доведеться їх утримувати до переговорів і поки невідомо, чи може це вдатися.
У Spiegel також відзначають вдале планування операції — на відміну від минулорічного контрнаступу ЗСУ цього разу “українцям, схоже, вдалося не злити жодної інформації заздалегідь”.
Про політичний мотив операції пишуть і в Financial Times. “Уряд України хоче змінити імпульс і стратегічний наратив”, — прокоментував виданню Мік Раян, генерал-майор австралійської армії у відставці. Але він додає, що, враховуючи тиск Росії на різних ділянках фронту, важко зрозуміти стратегічне обґрунтування “курської” операції.
Оглядач німецького Handelsblatt Франк Шпехт вважає, що наступ головним чином має справити психологічний ефект на росіян: “Ворожі танки на власній території, […] оголошення надзвичайного стану в Курській області — все це робить складнішим для Путіна й далі говорити про повномасштабну війну з Україною як про спеціальну військову операцію”.