Із 2024 року в Україні запрацює Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації, який наповнюватиметься коштом сплаченого екологічного податку на викиди СО2.
Як повідомило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, відповідний закон у середу підписав президент Володимир Зеленський. За словами віцепрем’єр-міністра Олександра Кубракова, створення фонду дасть сигнал міжнародним партнерам, що Україна розвивається за європейськими принципами, зокрема щодо зменшення викидів СО2 та інвестицій в енергоефективність.
У міністерстві пояснюють, що роль фонду полягає у наявності надійного та захищеного законом джерела коштів для реалізації програм енергоефективності, зменшення викидів СО2 та підтримки альтернативних джерел енергії.
Наповнення Фонду відбуватиметься за рахунок податку на викиди СО2. Тобто передусім фонд поповнюватиметься коштом великих промислових підприємств. Також планується залучення міжнародних кредитів і грантів, і наразі триває пошук міжнародних партнерів для залучення до роботи фонду і запуску нових програм.
Акумульовані кошти мають піти на впровадження нових технологій для зменшення викидів та термомодернізацію будинків тощо. За словами голови Держагентства з енергоефективності та енергозбереження Ганни Замазєєвої, фонд фінансуватиме проєкти з енергоефективності як для населення та громад, так і для бізнесу.
У Національному плані дій з енергоефективності Україна передбачає до 2030 року зниження кінцевого енергоспоживання на 17%. Ще однією метою України є зменшення викидів СО2 на 65% порівняно з 1990 роком, що визначено в Національному внеску України до Паризької угоди.