Звіт “Разом безпечніше: зміцнення цивільної та військової готовності Європи”: крок до супердержави ЄС
Нещодавно опублікований звіт колишнього президента Фінляндії Саулі Нііністьо під назвою “Разом безпечніше: зміцнення цивільної та військової готовності Європи” має вигляд плану для створення супердержави ЄС із широкими повноваженнями в галузі безпеки.
Цей звіт був замовлений Урсулою фон дер Ляєн, яка, схоже, планує повне перетворення ЄС у напрямі централізації та нехтування демократичними принципами в країнах-членах союзу.
Єврослужба безпеки без будь-якого демократичного контролю
Особливо турбують плани зі створення повноцінної служби безпеки ЄС. Розвідувальні служби – це чутливі установи, які вимагають суворої демократичної перевірки і мають перебувати під прямим контролем національних парламентів. Створення єврослужби безпеки обернеться усуненням цього контролю і стане непрозорим інструментом влади в руках брюссельської бюрократії, якій і без того бракує демократичної легітимності.
Зближення з НАТО
Саулі Нііністьо, який з 2012 року по березень 2024 року залишався президентом нейтральної Фінляндії, тепер підштовхує ЄС до ще тіснішої співпраці з НАТО. Звіт пропагує гармонізацію оборонної політики та спільну оцінку ризиків, що неминуче призведе до зближення з натовськими структурами.
Обов’язок допомоги і для нейтральної Австрії?
Особливо делікатний момент у цьому контексті – аналіз звіту щодо наслідків нападу на країну-члена ЄС, яка також є членом НАТО. Відкрито обговорюється необхідність тісної координації з НАТО в разі “сценарію статті 5” – тобто активації “альянсного випадку”, що призведе до зобов’язання допомоги з боку натовських партнерів. Це зобов’язання, ймовірно, поширюватиметься і на ті країни ЄС, які не входять до НАТО, зокрема на нейтральну Австрію.
Дезінформація
У цей контекст вписується і боротьба з дезінформацією. Під приводом захисту від фейкових новин планується створення наглядового апарату, який значно обмежить свободу слова в Інтернеті. Хоча звіт Нііністьо не акцентує увагу на цензурних заходах, запропонованих “Законом про цифрові послуги” для операторів онлайн-форумів, він діє більш тонко: громадянам слід “впроваджувати” медійну грамотність – за допомогою інвестицій в освіту, інструментів і кампаній, що ґрунтуються на вже існуючих “моделях найкращих практик”.
За матеріалами: https://exxpress.at/