Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді України прийняти за основу законопроект №11072 «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні (усиновленні) дитини та встановлення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».
Комітет з питань молоді і спорту рекомендує Верховній Раді України надавати громадянам майже 400 тисяч гривень за народження першої дитини.
Нагадаємо, що на сьогодні розмір державної допомоги при народженні (усиновленні) дитини встановлено в сумі 41280 гривень незалежно від кількості народжених дітей у сім’ї. Одноразово виплачується 10320 гривень, решта суми – протягом наступних 36 місяців рівними частинами – щомісяця по 860 гривень.
Законопроектом передбачено, що допомога при народженні дитини нараховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.
Яку допомогу при народженні дитини пропонують:
- кратній 150 розмірам прожиткового мінімуму, – на першу дитину;
- кратній 100 розмірам прожиткового мінімуму, – на другу дитину;
- кратній 50 розмірам прожиткового мінімуму, – на третю і кожну наступну дитину.
У разі прийнятті змін до закону ці суми мали б виглядати так:
- 384450 грн – на першу дитину;
- 256300 грн – на другу дитину;
- 128150 грн – на третю і кожну наступну дитину.
Ще які зміни пропонуються щодо народження дитини в Україні
- Виплата допомоги здійснюється одноразово у двадцятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу–третю і кожну наступну дитину виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
- Одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» надається у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дня народження дитини у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
- Допомога при усиновленні дитини призначається у розмірі, встановленому для виплати допомоги при народженні першої дитини.
Яку допомогу на дитину можуть отримати одинокі матері чи батьки в Україні на даний момент?
Нагадуємо, що на виплати від держави мають право матері (чи батьки), які не перебувають у шлюбі та самостійно виховують дітей. У яких розмірах надається допомога у 2024 році – далі у дописі.
Право на допомогу надається у таких випадках:
- якщо в свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини;
- у разі смерті одного з батьків, якщо одинока матір (чи батько) не одержує на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника.
Допомога надається, поки дитині не виповниться 18 років (або 23 роки, якщо дитина навчається за денною формою у закладі середньої, професійної чи вищої освіти).
Розмір допомоги – це різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
При цьому прожитковий мінімум залежить від віку дитини і у 2024 році становить:
- 2563 гривень – якщо дитині до 6 років;
- 3196 гривень – до 18 років;
- 3028 гривень – від 18 до 23 років (які навчаються).
У разі, якщо подружжя розлучилося, той з батьків, хто залишився з дитиною, має право отримувати аліменти від іншого
Які аліменти та інші соцвиплати діють в Україні у 2024 році?
Якщо батьки ухиляються від сплати аліментів, держава може надати тимчасову допомогу.
Її максимальні розміри становлять:
2563 грн – на дітей віком до 6 років;
3196 грн – на дітей віком від 6 до 18 років.
Водночас встановлені гарантовані розміри виплат:
- 1281,50 грн – на дітей віком до 6 років;
- 1598 грн – на дітей віком від 6 до 18 років.
Чи варто розраховувати на допомогу держави, якщо вирішили народжувати?
Скоріше за все – не варто. Але є інші можливості .
Частину витрат, особливо на початкових етапах відразу після народження дитини, держава й справді може покрити. Це і вище згадані понад 10 тис. грн грошової допомоги, і пакунок малюка з вмістом всього необхідного для новонародженого.
Водночас розмір щомісячної допомоги, який становить 860 грн і не переглядався вже 10 років, у сучасних реаліях очевидно не здатен покрити базові потреби дитини.