Політика

В Україні діють нові правли взяття на військовий облік для чоловіків: що змінилося

Військовозобовʼязані зможуть передавати про себе дані військкоматам через застосунок «Дія»

Кабінет міністрів ухвалив постанову про новий порядок військового обліку призовників “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів”. Відповідну постанову уряд ухвалив ще 30 грудня, але опублікували її лише 3 січня.

У документі йдеться, що військовозобовʼязані зможуть передавати про себе дані військкоматам через застосунок «Дія», зокрема, під час зміни місця проживання.

На військовий облік призовники повинні ставати з 16 років (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років.

Серед жінок на військовий облік мають стати лише ті, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Жінки-лікарі або фармацевти, які не перебували на військовому обліку до затвердження цієї постанови, можуть працевлаштовуватися як невійськові до кінця 2026 року. Усі інші можуть зробити це за власним бажанням.

На роботу або навчання військовозобов’язаного зможуть прийняти лише після пред’явлення ним актуального військового квитка (у тому числі через «Дію»), або ж постановки на військовий облік.

Тепер дипломатичні відомства будуть вести військовий облік серед українців, які перебувають за кордоном. І «сприяти» їх поверненню в Україну під час мобілізації, у воєнний час та особливий період. Якщо українець перебуває за кордоном до трьох місяців, на військовий облік за кордоном можна не ставати.

Згідно з постановою, військовий облік набуде різних видів: персонально-якісний (вестимуть військкомати), персонально-первинний (вестимуть органи місцевої влади) та персональний (вестимуть підприємства, установи, державні органи, навчальні заклади, де працює або навчається військовозобовʼязаний).
Будь ласка, читайте текст після реклами

Крім того, військовий облік поділять на загальний та спеціальний. У загальному будуть ті військовозобовʼязані, які не мають броні, а в спеціальному – ті, які мають її.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у жовтні підписав Закон про постановку жінок на військовий облік у добровільному порядку. При цьому жінки, які мають спеціальність та/або професію, суміжну з медичною діяльністю, повинні обов’язково стати на облік військовозобов’язаних.

Військовий облік українців буде відбуватися через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Реєстр наповнюють уповноважені особи у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах СБУ і служби зовнішньої розвідки.

Подавати відомості про себе для військкомату можна буде через “Дію” на підставі свого місця проживання.

Якщо людина, що підпадає під військовий облік, переїхала, вона має в семиденний термін повідомити про це через центри надання адміністративних послуг або через “Дію”. Вона також може звернутися безпосередньо до центрів комплектування.

На військовий облік мають ставати:

  • призовники від 16 років (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;
  • військовозобов’язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування у запасі;
  • жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений міноборони.

На роботу чи навчання можуть приймати лише за наявності підтвердження, що військовозобов’язаний належним чином стоїть на військовому обліку. Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації мають контролювати ці процеси серед своїх співробітників і надавати інформацію про них у відповідні органи влади.

Жінки-медики та фармацевти, які досі не були на військовому обліку, можуть влаштовуватися на роботу без обов’язкового взяття на військовий облік до 2026 року.

Коли військовозобов’язані досягають граничного віку для перебування на обліку (60 років), вони мають з’явитися у відповідний центр комплектування у семиденний термін та знятися з військового обліку.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою мають привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України