Агентство внутрішньої безпеки Польщі у співпраці з поліцією ідентифікувало та затримало двох росіян, які поширювали пропагандистські матеріали групи Вагнера в Кракові та Варшаві, повідомив міністр-координатор спеціальних служб, глава Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі Маріуш Камінський.
Про це повідомляє польське Радіо ЗЕТ.
Угруповання Вагнера, яке вже кілька тижнів нарощує свою присутність у Білорусі, наразі не вчиняло жодних провокацій на польсько-білоруському кордоні. Проте польська влада дуже серйозно сприймає загрозу найманців Євгена Пригожина. У понеділок міністр внутрішніх справ послався на справу т. зв наклейки з вагнерівським логотипом, напр. у Кракові.
ABW współdziałając z Policją zidentyfikowała i zatrzymała dwóch Rosjan, którzy w Krakowie i Warszawie kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera. Obaj usłyszeli zarzuty, dot. m. in. szpiegostwa, i trafili do aresztu.
Wkrótce więcej informacji.#SkutecznieChronimyPolskę
— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) August 14, 2023
“ABW спільно з поліцією встановили та затримали двох росіян, які поширювали агітаційні матеріали групи Вагнера в Кракові та Варшаві. Обом інкримінували, зокрема, шпигунство, і їх заарештували”, – заявив глава МВС. та адміністрація, Маріуш Камінський
За даними слідства, 10 серпня затримані росіяни розклеювали листівки з логотипом російського ПВК “Вагнер” у Кракові, а 11 серпня – у Варшаві. “Росіяни мали понад 3000 пропагандистських матеріалів, що рекламують групу Вагнера, які були передані їм у Москві”, – повідомили PAP у прес-службі міністра-координатора спецслужб.
«Олексій Т. та Андрій Г. розмістили загалом близько 300 листівок у вказаних їм публічних місцях у Кракові та Варшаві. Загалом їм було наказано розмістити матеріали у кількох сотнях публічних місць в обох містах Польщі», – повідомляє ABW. йдеться в заяві.
За даними слідства, росіяни постійно документували їхню діяльність, фотографуючи місця, засвітлені агітаційними матеріалами. «Виходячи з фотоматеріалів, вони отримували винагороду від російської сторони – загалом вони мали отримати до 500 тис. російських рублів (приблизно 20 тис. злотих) за виконання завдань», – повідомили в офісі міністра-координатора спецслужб. Там додали, що росіяни після виконання завдань у Кракові та Варшаві планували залишити Польщу 12 серпня.
“Обидва підозрюваних були затримані завдяки співпраці Агентства внутрішньої безпеки з офіцерами Малопольської та Мазовецької поліції. Великі обсяги агітаційних матеріалів та носіїв інформації були затримані. Також було встановлено, що затримані підтримували зв’язок зі своїми керівниками , який надіслав обом затриманим вказівки про вжиті дії», – додали у прес-службі міністра-координатора спецслужб.
Олексій Т. та Андрій Г. після арешту були доставлені до Малопольського відділу Департаменту з організованої злочинності та корупції Національної прокуратури в Кракові. – Прокурор пред’явив затриманим звинувачення у діях на користь зовнішньої розвідки проти інтересів Республіки Польща, участі в міжнародному злочинному об’єднанні збройного характеру, спрямованому на вчинення терористичних злочинів, вербуванні для найманства, забороненого міжнародним правом, та пропаганді збройної символіки. Російської Федерації в Україні – повідомив прокурор Кароль Борхольський з прес-служби Національної прокуратури.
– У зв’язку з необхідністю забезпечення належного перебігу провадження та реальним побоюванням змови, прокурор подав до суду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Суд повністю підтримав позицію прокурора, задовольнив клопотання та застосував запобіжний захід у вигляді тримання під вартою», – наголосив прокурор.
Якщо їх визнають винними, їм може загрожувати до 10 років позбавлення волі. – Діяльність підозрюваних була частиною т. в гібридної війни з ЄС і НАТО. Висновки розслідування показують, що підозрювані вже вчиняли подібні дії в інших містах ЄС, включаючи Берлін і Париж, і планували подальші дії такого типу, додав прокурор Кароль Борхольскі.
Серед іншого, напередодні вихідних поліція Кракова отримала сигнали про появу уніформи аркушів А5 з логотипом Wagner Group. Їх супроводжував напис «Ми тут. Приєднуйтесь до нас» і QR-код. Наклейки були наклеєні на стінах і опорах віадуку.