Наша Українська Греко-Католицька Церква зберегла безперервну традицію духовної опіки над українськими воїнами впродовж століть. І ми сьогодні хочемо нею поділитися. Ця безперервна тягла традиція духівництва в українських збройних силах наживо присутня в ордені, який ми сьогодні бачимо. Про це сказав Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, урочисто передаючи 18 серпня 2021 року, Національному музею історії України у Другій світовій війні унікальний експонат – «Золотий хрест заслуг» о. Андрія Пшепюрського, духівника Легіону Українських січових стрільців.
Нагорода представлена в експозиції «Україна. Незакінчена війна…».
У заході, крім Глави УГКЦ, також взяли участь: о. Андрій Зелінський, заступник керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ, Іван Ковальчук, директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, а також працівники й науковці музею.
У своєму слові Глава УГКЦ розповів, що цю унікальну сімейну реліквію йому передала п. Любомира, правнучка о. Андрія Пшепюрського. За його словами, це – унікальний вияв довіри української родини до Церкви.
«У певний момент я усвідомив, що ця реліквія належить не тільки нашій Церкві – вона належить українському народові. Вона є пам’яткою про столітні змагання українців за свою вільну незалежну державу. Це – пам’ятка національно-визвольних змагань мого народу, тому про неї має знати Київ, Україна і світ», – поділився Предстоятель.
Блаженніший Святослав пояснив, чому вирішив передати орден саме Національному музею історії України у Другій світовій війні.
По-перше, каже він, цей музей хоч і присвячений історії України у Другій світовій війні, однак у своїх експозиціях вийшов уже далеко за межі історичного періоду лише Другої світової війни. Приклад цього, зокрема, – експозиція, присвячена військовому капеланству в сучасному українському війську, яку Глава Церкви відвідав напередодні заходу.
По-друге, це – один із найбільш відвідуваних музеїв України на сьогодні. Навіть в умовах пандемії його щоденно відвідує понад 1 500 відвідувачів. Кращого амвону, за його словами, з якого о. Андрій Пшепюрський міг би проповідувати до сучасного українця, кращого місця, ніж тут, у цьому музеї, на київських пагорбах, над Дніпром, годі знайти.
І по-третє, у цьому музеї ведеться ґрунтовна, серйозна, а головне, чесна й об’єктивна наукова праця. За кожним експонатом криється наукове дослідження. «Загалом історія національно-визвольних змагань України та українців незнана або ж малознана для громадян України. А історія військового капеланства в національних формуваннях українців, які зі зброєю в руках виборювали свою державність, – взагалі біла пляма сучасної історіографії», – констатував Блаженніший Святослав і додав, що вивчення історії життя о. Андрія могло б послужити сучасним історикам у вивченні історичного періоду Першої і Другої світових воєн.
Саме тому Глава УГКЦ запросив науковців Національного музею історії України у Другій світовій війні до співпраці з Українською Греко-Католицькою Церквою у справі дослідження історії капеланства українських збройних формувань.
Є ще одна причина, чому орден капелана Українських січових стрільців передано до музею. Глава УГКЦ сподівається, що це допоможе сучасним українцям пізнати історію і традицію українського капеланства, яку зберегла саме УГКЦ.
Завдяки багатолітній традиції військового капеланства, наголосив у слові о. Андрій Зелінський, Українська Греко-Католицька Церква була готова надавати духовну підтримку українським воїнам, які, коли в Україні розпочалася війна, збройна агресія Російської Федерації проти України, вирушали на Донбас. «Була готова, бо мала тривалу традицію», – сказав він.
Отець Андрій додав, що одним із відповідальних кроків, який дав змогу підготувати священників нашої Церкви до духовної опіки, навіть в умовах бойових дій, була їх формація. Він розповів, що теперішній Глава УГКЦ Блаженніший Святослав почав це робити ще задовго до 2014 року, будучи ректором Львівської духовної семінарії Святого Духа. Саме звідти, каже о. Андрій, розпочалася системна робота над військовим душпастирством у сучасній історії Української держави.
«Колектив нашого музею дякує Українській Греко-Католицькій Церкві, адже кожний артефакт, який потрапляє до нас, зусиллями музейних співробітників розкриває свою історію, через яку відвідувачам доносяться сторінки становлення української державності», – зазначив генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Іван Ковальчук.
Наприкінець Глава УГКЦ подякував керівництву музею за багаторічну співпрацю між УГКЦ та музеєм і побажав, щоб кожен, хто споглядатиме на нагороду о. Андрія Пшепюрського, капелана УСС, побачив за нею людину, священника, але водночас й обличчя Української Греко-Католицької Церкви, яка завжди була зі своїм народом і завжди була державницькою Церквою – хранителькою прагнення українців бути вільними на своїй землі.
«Нехай сьогоднішня подія продовжиться в наших думках і роздумах, – побажав Блаженніший Святослав й додав: – Невипадково ми переживаємо її напередодні 30-ї річниці незалежності України. Бо це – живий приклад, жива історія, яка розповідає нам, що наша незалежність має свою тяглість. За неї ми боролися століттями. Вона не цілком нова, але відновлена».
Більше фото з події – тут.
Департамент інформації УГКЦ, фото: о. Тарас Жеплінський