Техно

В Китаї потонула атомна субмарина біля причалу

Втрачений підводний корабель міг мати доволі специфічну силову установку, і це ми розберемо нижче

Джерело: Defence Express

Китай міг хотіти субмарину Type 041, де ядерний реактор заряджав би електробатареї, але вона втонула

Наприкінці вересня 2024 року в західних ЗМІ з’явились повідомлення про те, що Китай втратив під час побудови новітній атомний підводний човен проекту Type 041, який просто затонув біля причалу, про що свідчили відповідні супутникові знімки у відкритому доступі.

Таке повідомлення саме по собі виглядало резонансним, оскільки тут йшлось про характер події, рідкісність якої складно виразити навіть математичним показником. Однак тепер у західній пресі обговорюються нові деталі по цій справі, і вони стосуються саме особливостей силової установки на затонулій китайській субмарині.

Пошуково-рятувальні роботи на місці аварії з китайською субмариною, супутниковий знімок від Planet Labs, наводить WSJ
Пошуково-рятувальні роботи на місці аварії з китайською субмариною, супутниковий знімок від Planet Labs, наводить WSJ

 

Наприклад, The Washington Times з посилання на неназваних представників Пентагону написало, що цей китайський човен проекту Type 041 мав використовувати “як звичайний, так і ядерний двигун”, при цьому атомна силова установка мала виступати скоріше як доповненням до основної силової установки.

Як далі розгортає в своїй публікації портал The War Zone, у цій історії може йтись про те, що китайські інженери ймовірно інтегрували до складу силової установки підводного човна проекту Type 041 малогабаритний ядерний реактор, задачею якого було б постійно заряджати акумуляторні батареї, котрі в свою чергу живлять основний електродвигун (або кілька електродвигунів) на цій субмарині.

До цього моменту в публічному просторі циркулювали заяви китайської сторони про те, що Type 041 повинен був отримати анаеробну силову установку, і так виходить, що китайці в цьому випадку доволі специфічно втілили поняття “повітрянезалежності” для роботи двигунів.

Радянський підводний човен проекту 651, архівне фото з відкритих джерел
Радянський підводний човен проекту 651, архівне фото з відкритих джерел

 

Якщо ж продовжувати в ракурсі, звідки китайці могли запозичити таку специфічну схему для силової установки, то тут може бути мова зокрема про радянський проект зразка 1980-х років, коли на ударну дизель-електричну субмарину К-68 проекту 651 поставили малогабаритний реактор потужністю 5 МВт.

Під час випробувань виявилось, що відповідно переобладнана К-68 може мати дальність підводного ходу до 7 тисяч миль при швидкості 6 вузлів, однак випробуваннями все й вичерпалось, а у 1993 році ця субмарина була уже передана на утилізацію.

Сама по собі концепція з використанням малогабаритного ядерного реактора як допоміжної силової установки у випадку з китайською Type 041 могла бути цілком виправдано, оскільки за даними деяких ресурсів, у цій історії йшлось про роботу Китаю над створенням найменшої атомної субмарини із водозаміщенням порядка 2000-4000 тонн. Однак далі все впирається у те, що точні характеристики китайського підводного човна за проектом Type 041 лишаються не до кінця відомими.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України