85 років тому холодного листопадового ранку помер Михайло Грушевський. Помер передчасно, від сепсису крові, що розвинувся після дивної операції, яку професор зробив маловідомий лікар. На його похорон зійшлося неймовірну кількість людей, які віддавали данину Грушевському як історику і громадсько-політичному діячеві. Присутні на похороні пошепки повторювали одне слово – «вбили». Незважаючи на дивні обставини смерті, ця версія має сенс на існування. Особливо, якщо врахувати той факт, що в ті роки багато діячі були вбиті або вмирали на операційних столах, наприклад, Фрунзе. Про це у своєму блозі пише політолог Віктор Таран.
Він зазначає, Михайло Грушевський – один з найбільш контраверсійних персонажів початку ХХ століття. Автор десятитомника Історія України руси, голова Центральної ради, співавтор Конституції України, людина, який наполіг на тому, щоб саме Тризуб став гербом Української Держави.
Віктор Таран додає, з іншого боку, багато дослідників визвольної боротьби 1917-1921 вважають, що саме пацифізм і русофільство Грушевського було однією з причин поразки у визвольній боротьбі. Поки історики сперечаються про роль і місце Грушевського в революції 1917-1921 рр., згадаймо сьогодні і віддамо данину гідного українцю, який поклав своє життя на утвердження української держави.