Лише торік у місцевих містах було втрачено 9 тисяч квадратних метрів торговельних площ. На їхнє місце переїжджають офіси, фітнес-студії, лікарі та бари.
У результаті прогулянка містом стає все менш цікавою для покупців – і ритейлери втрачають ці витрати.
Заклеєні вітрини, опущені роликові решітки, магазини без меблів і товарів – все більше і більше магазинів в Австрії занепадають і змушені закриватися. Часто минають роки, перш ніж на порожнє приміщення знайдуться нові орендарі. Спочатку пандемія, потім висока інфляція і, як наслідок, криза нерухомості сприяли розвитку, що має безпомилковий вплив на місцеві міські пейзажі. Покупцям стає дедалі менш цікаво гуляти містом і розглядати вітрини.
“Торгові зони показують, як змінюється поведінка споживачів”, – пояснює Райнер Вілл, голова асоціації роздрібної торгівлі. Лише у 2023 році було втрачено 9 тисяч квадратних метрів торговельних площ. Особливо постраждали модні магазини. Мода, як і раніше, займає майже 50 відсотків від загального обсягу торговельних площ у центрах міст, але дедалі більше і більше покупців мігрують до міжнародних онлайн-гігантів. “Магазини з продажу одягу за останнє десятиліття втратила 100 000 квадратних метрів торговельних площ і буквально зруйнувалася”, – повідомляє Ханнес Лінднер, керуючий директор консалтингової фірми Lage + Markt, яка щорічно вивчає зміни в містах, торгових центрах і т. д. .
Зараз не так багато торгових вулиць, які розвивалися б позитивно. До числа переможців останніх десяти років у Відні увійшли Ландштрассер Гауптштрассе (+6,5%), 1-й район (+2,7%), Майдлінгер Гауптштрассе та Фаворитенштрассе (+1,1%). Споживачі також мають більший вибір у Дорнбірні (+5,9%), Амштеттені (+2%) та Леобені (+1,4%).
Менше магазинів стало, зокрема, у Санкт-Пельтені (-28,1%), Вінер-Нойштадті (-20,9%), Штайрі (-17,3%), Кремсі (-14,8%), Філлаху (-10,7%), Граці. (-7,7%) і Клагенфурт (-7,0%). Інсбрук, Лінц, Брегенц і Айзенштадт відбулися легким переляком і без особливих змін. У Зальцбурзі мінус становить 1,9%.
Замість роздрібних торговців у порожні магазини переїжджають інші галузі. Останнім часом часто додаються офіси, соціальні об’єкти, складські приміщення та медичні кабінети. Банки все частіше закривають свої філії, відкриваються студії краси та фітнесу. Ресторани, які раніше часто виступали новими орендарями, тепер переїжджають у більш доступні місця. Лінднер, який очікує, що в найближчі кілька років площі магазинів скорочуватимуться ще більше.
“Клієнти, які прогулюються, мігрують в інтернет”, – повідомляє керівник торгової асоціації Вілль.
35 відсотків власників магазинів побоюються, що цього року вони зазнають збитків. Для порівняння: прибутку очікують лише чверть. Тому 18 відсотків оголосили про припинення розширення цього року, а кожен десятий оператор планує закрити філії. Одинадцять відсотків хочуть припинити свою підприємницьку діяльність цього року. Особливого тиску зазнає малий і середній бізнес. У цьому сегменті дванадцять відсотків хочуть закритися вже цього року.