Вчителі в Австрії б’ють на сполох: “У класі тільки араби і вивчення німецької мови неможливе”
Просування мови через інтеграцію на звичайних уроках стає дедалі важчим. Бо в австрійських середніх школах більше немає класів із переважанням носіїв німецької мови, до якого могла б інтегруватися дитина, котра іммігрувала в Австрію.
У 90 відсотках віденських середніх шкіл КОЖЕН клас – це “клас іноземців”. Віденська вчителька повідомляє: “У нашій школі кожен клас можна було б розглядати як клас корекції німецької мови, з цього року в нас навіть є повністю арабський клас”. Пропоноване нею рішення: удвічі більше німецьких класів із удвічі меншою кількістю учнів (“максимум десять”), але вдвічі більше вчителів (“два”) і: “Позбудьтеся звичайних класів!”
Нині ситуація така: учні, які не знають німецької мови, а їх нині майже 30 000 (!) і їхня кількість зростає, потрапляють до спеціального класу на 15-20 годин, але мають залишити його за два роки та залишаються на другий рік, якщо не склали підсумкового тесту наприкінці року. Решту 10 годин вони проводять у “звичайному класі”, тобто займають два стільці. “З нами ніхто не розмовляє, і ми з ними теж”, – цитується один із дітей у дослідженні Віденського університету, який тепер закликає до реформи.
Однак 70 % із 300 опитаних директорів заявили, що вони “не” або “не повністю” дотримуються міністерських інструкцій. Вони також виступають за поступову відмову від загальноосвітніх класів. Бо у Відні всюди бракує мовних прикладів для наслідування.
Вчителька початкової школи з Граца, з чим доводиться стикатися вчителям у німецьких класах (багатьох з яких направили туди без будь-якої підготовки): “У нас є діти з Сирії, Афганістану та Туреччини, які не тільки не розмовляють німецькою, але навіть не можуть порахувати від 1 до 10”. Вона вимагає: “Максимум 12 дітей на один клас підтримки німецької мови (примітка: у Відні нормою є 20-25 дітей) і більше автономії для шкіл, наприклад, щоб діти залишалися в цих спеціальних класах довше двох років”.
Нещодавнє дослідження безжально показує, що Австрія зазнає невдачі в інтеграції. Тому що дедалі більше й більше учнів не розмовляють німецькою вдома. Такий результат поточного дослідження аналітичного центру Agenda Austria. За останні роки серед мігрантів першого покоління значно збільшилася кількість студентів, які не розмовляють удома німецькою – 82,5%. Результати, отримані щодо мігрантів у другому поколінні, також протвережують – 71,5%. Великих відмінностей немає. “Це сумна австрійська особливість. Порівняно з іншими країнами, в Австрії справи йдуть дуже погано”, – каже економіст Кармен Тремль з Agenda Austria. Не дивно, що ті, хто не розмовляє німецькою вдома, навчаються в школі набагато гірше. “Ці 82,5 відсотка, як вони зможуть правильно засвоїти уроки?” – запитує Тремл, який вимагає дій від політиків.
Для керівника університетського дослідження пріоритетом є інше: “Роздільна модель може мати сенс для новачків, але мета – якнайшвидше інтегруватися”. Мається на увазі в німецькомовних класах. Але вчений-освітянин чомусь не замислюється над думкою: де ще їх можна тепер знайти у Відні, Вельсі, Брегенці чи Граці на південь від Мура?
Сергій Сіверцев
За матеріалами: https://www.heute.at/