Австрійський політик Герберт Кікль — проросійський, антиамериканський прихильник теорії змови, який відстоює препарат від дегельмінтизації коней як засіб від COVID-19 і хоче перетворити свою країну на «фортецю» проти міграції. Він також має найвищі шанси з усіх, щоб стати наступним лідером своєї країни та наступною головною проблемою Європи.
Права Партія свободи Кікля з листопада лідирує у загальнонаціональних опитуваннях на кілька пунктів, оскільки стрімке зростання інфляції та різке збільшення кількості заяв про надання притулку викликають невдоволення нинішнім урядом, коаліцією між правоцентристською Австрійською народною партією та Зеленими. Партія Кікля має найбільше шансів за останні роки захопити владу.
Це створить серйозні проблеми для Європейського Союзу, який вже намагається впоратися з Угорщиною, де прем’єр-міністр-націоналіст Віктор Орбан узяв під свій контроль усі основні важелі влади та підірвав незалежні ЗМІ, перетворивши країну на те, що критики вважають напів- авторитарну державу в центрі ЄС.
Австрія — не єдина країна в регіоні, схильна до «орбанізму»
Сусідна Словаччина також балансує на межі відродження популізму. Проросійська Smer-SD, лідер якої, колишній прем’єр-міністр Роберт Фіцо, був змушений піти у відставку у 2018 році на тлі хвилі народних протестів, спричиненої жорстоким вбивством журналіста-розслідувача та його нареченої, лідирує у опитуваннях. Дострокові вибори призначено на вересень. Фіцо пообіцяв припинити військову підтримку Словаччини сусідній Україні у разі свого обрання.
Європейські офіційні особи попереджають, що перемога проросійських сил у Словаччині та Австрії дасть президентові росії путіну потужний інструмент проти України, що полегшить йому підрив санкцій та зусиль ЄС щодо надання допомоги Україні.
“Це буде катастрофа”, – прямо сказав високопосадовець Європейської Комісії.
Кікль далеко не у фаворі. Завдяки його різкому стилю, його особистий рейтинг схвалення є одним із найнижчих серед усіх австрійських політиків. Президент Європарламенту Роберта Метсола заявила минулого тижня австрійській газеті, що має «серйозні сумніви» щодо придатності Кікля для будь-якої міністерської посади. Більше того, підтримка FPÖ у минулому виявилася нестійкою, і цей останній сплеск, ймовірно, викликаний скоріше розчаруванням у тому, що багато австрійців вважають неефективністю нинішнього уряду, ніж сподіваннями на оновлення за правих.
Проте нещодавній перезапуск партії не можна ігнорувати.
Наступні чергові вибори в Австрії відбудуться не раніше осені наступного року, але напруженість, що зберігається всередині нинішньої коаліції на чолі з канцлером Карлом Нехаммером, чия FPÖ в даний час відстає від ÖVP на вісім пунктів, підвищує шанси на дострокове голосування.
“Я став лідером партії не для того, щоб лідирувати в опитуваннях, а для того, щоб перемогти на виборах”, – сказав нещодавно Кікль.
Кікл пообіцяв використати право вето Австрії в Європейській раді, щоб скасувати те, що він називає «безглуздими» санкціями блоку проти Росії. Під час недавнього візиту до Будапешта, де він зустрівся зі своїм наставником Орбаном, Кікль не приховував своєї мети перетворити Австрію на ще одну Угорщину, яку він назвав «гаванню національного самовизначення та опору глобалістському втручанню з Брюсселя».