Авторські статті

В атмосфері екзопланети K2-18b, що за 120 світлових років, виявили потенційний слід життя

Астрономи виявили ознаки молекули, яка на Землі виникає виключно внаслідок діяльності живих організмів — це може свідчити про наявність життя на планеті K2-18b, що обертається навколо червоного карлика за 120 світлових років від Землі.

Команда науковців, очолювана астрономом з Кембриджського університету Нікку Мадхусудханом, вважає, що екзопланета може бути вкрита теплим океаном і мати атмосферу, насичену біологічно активними сполуками.

Про це повідомили на пресконференції та у дослідженні, опублікованому в журналі Astrophysical Journal Letters.

“Це перший випадок, коли ми спостерігаємо потенційні біосигнатури на потенційно придатній для життя планеті”, — зазначив доктор Мадхусудхан. Але він наголосив: “Нікому не вигідно передчасно оголошувати, що ми виявили життя”.

Основні факти про відкриття:

  • Планету K2-18b було відкрито у 2015 році завдяки даним телескопа “Кеплер”.

  • Вона є представником класу субнептунів — об’єктів, що більші за Землю, але менші за Нептун.

  • У 2021 році астрономи запропонували новий термін для таких планет — Hycean (поєднання слів hydrogen і ocean), оскільки припускається, що вони вкриті океанами з атмосферами на основі водню.

  • За допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба було проведено спектральний аналіз атмосфери K2-18b під час її проходження перед зорею.

Під час дослідження в атмосфері планети було виявлено сліди метану, водню та, що особливо важливо, диметилсульфіду (DMS) — молекули, яка на Землі утворюється виключно завдяки живим організмам, зокрема водоростям у морях.

У 2023 році виявили слабкий сигнал цієї сполуки, а вже у 2024-му — більш виражений сигнал DMS і спорідненої молекули — диметилдисульфіду. За словами доктора Мадхусудхана, наявність таких високих концентрацій DMS може свідчити про активне біологічне середовище.

Проте не всі науковці готові до сенсаційних висновків. Планетолог Крістофер Гляйн припускає, що K2-18b може бути гарячим кам’яним тілом з океаном магми і щільною атмосферою з водню — малоймовірне середовище для життя, подібного до земного.

Дослідники також наголошують на необхідності лабораторного моделювання умов на субнептунах і подальших спостережень. У майбутньому NASA планує запуск нових телескопів, спеціально призначених для пошуку ознак життя на планетах, подібних до K2-18b.

“Я не кричу ‘прибульці’, — каже Ніколь Льюїс з Університету Корнелла. — Але завжди залишаю за собою право це зробити”.

Однак є ризик, що майбутні дослідження можуть бути зупинені: адміністрація Трампа планує значне скорочення бюджету NASA, що може вплинути на реалізацію нових астробіологічних місій.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України