Життя

Українка, яка розбила шлюб видатного польського генерала Владислава Андерса

Хто цікавиться подіями Другої Світової війни, то мабуть пригадує собі знаного командувача Польських збройних сил на Заході, генерала Владислава Андерса.

командувач Польських збройних сил на Заході, генерал Владислав Андерс
командувач Польських збройних сил на Заході, генерал Владислав Андерс

Саме він влітку 1943 року очолив на Близькому Сході ІІ-ий польський корпус, який був сформований на базі вивезених із СРСР військових (тут нагадаю, що у той час на вимогу британського уряду польське військо чисельністю близько 77 тисяч було евакуйоване із СРСР через порт Красноводськ і далі Каспійським морем до Ірану, а звідти – до Палестини).

Отож, у такий спосіб генерал Андерс опиняється на Близькому Сході. Була тоді у Владислава Андерса кохана дружина Ірена-Марія з дому Йордан-Кронковських з якою він мав доньку Анну і сина Юрія.

Але, от яка справа: дружина генерала Андерса з ним до Ірану не поїхала, а залишилася у Польщі.

І, власне тут трапилося те, що трапилося: на своєму новому місці служби генерал Андерс зустрів мрію всього свого життя – галичанку Ірену Яросевич батько якої – отець Микола, був греко-католицьким священиком і капеланом УСС у Коломиї, а потім парохом у селах Сапогів і Бринь біля Галича на території теперішньої Івано-Франківщини. І, цікаво, що з 1926 року цей о.Микола Яросевич отримав працю в одній із церков при лікарні у Львові.

галичанка Ірена Яросевич
галичанка Ірена Яросевич

Мамою ж Ірени Яросевич була Олена (в дівоцтві – Нижанківська), яка доводилася рідною сестрою відомого українського диригента і композитора Остапа Нижанківського, якого в травні 1919 року в Стрию розстріляли польські окупанти.

На час знайомства зі своїм майбутнім чоловіком (генералом Андерсом) Ірена Яросевич вже була добре відомою в Європі як кіноактриса і естрадна співачка під псевдонімом Рената Богданська (вона взяла це псевдо у пам’ять про українського пісняра, композитора і акордеоніста Богдана Веселовського, який був її першим юнацьким коханням).

Ви гадаєте, що на цьому все..? Якби ж то… Ота наша Ірена Яросевич, як виявилося, теж не була вільною птахою, оскільки перебувала у шлюбі з львів’янином Гвідоном Боруцьким…

От, як було вирішити такий казус? І генерал Андерс у цій ситуації вчинив як вважав за потрібне: він дочекався поки його законна (перша) дружина Ірена-Марія, його син та онука переїхали з Польщі до Італії, тобто у відносно безпечне місце і лише після цього він запропонував українці Ірені Яросевич вийти за нього заміж.

А, одружившись, жили вони душа в душу ще багато-багато років, оскільки генерал Владислав Андерс відійшов до Вічності у 1970 році (і був похований на військовому цвинтарі в Монте-Касіно в Італії, саме там, де він воював у травні 1944 року), а його дружина – Ірена Андерс (у дівоцтві – Яросевич) відійшла до Неба щойно у 2010 році у Лондоні, але була похована поруч зі своїм чоловіком на вищезгаданому кладовищі в Монте-Касіно.

…Отакі-от хитросплетіння почуттів і подружніх обов’язків зав’язувалися і розпадалися на тих далеких арабських пустелях, на яких багато століть тому народилися захоплюючі оповіді про Шехерезаду і любима всіма нами ще з нашого дитинства казка “Тисяча і одна ніч”…

Микола Бандрівський

.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України