Міністерство закордонних справ України розглядає всі варіанти реагування на ймовірну передачу Іраном балістичних ракет Росії. Не виключена й опція розриву дипломатичних відносин.
На брифінгу речник МЗС Георгій Тихий пояснив, чи будуть розірвані дипломатичні відносини з Іраном у зв’язку з повідомленнями в медіа про передачу Росії іранської балістики.
“Україна висловила свою жорстку позицію про те, що це матиме руйнівні наслідки для українсько-іранських відносин. Я можу ще раз підтвердити, що дійсно наше попередження залишається в силі”, – зазначив Тихий.
Речник додав, що 9 вересня до МЗС було викликано тимчасового повіреного у справах Ісламської Республіки Іран в Україні Шахріяра Амузегара, йому в жорсткій формі донесли цю позицію про руйнівні наслідки.
“Я не буду уточнювати зараз, що саме мається на увазі під руйнівними наслідками, щоб не послаблювати дипломатичну позицію. Але, можу сказати, що всі опції, включно з тією, яку ви назвали (розрив дипвідносин), є на столі. Якщо дійсно, ця передача відбулася, і факт такого застосування буде зафіксовано, … то, відповідно, наставатимуть такі наслідки”, – наголосив Тихий.
Він додав, що йдеться не тільки про безпеку України, не тільки про українсько-іранські відносини і навіть не тільки про російсько-іранські відносини.
“Насправді, контекст цих дій Ірану ширший, і поглиблена військово-технічна взаємодія між Іраном і Росією створює прямі загрози безпеці всьому регіону Європи і Близького Сходу. Тобто, щонайменше два регіони під загрозою через цю посилену військово-технічну співпрацю. Тому ми закликаємо наших партнерів і міжнародне співтовариство посилити тиск на офіційний Тегеран, на Москву з метою збереження міжнародного миру й безпеки та нівелювання тих загроз, які ця співпраця несе для Європи та Близького Сходу”, – сказав Тихий.
Він зазначив, що МЗС дуже уважно слідкує за розвитком цих подій, і анонсував кроки від зовнішньополітичного відомства в цьому напрямку.
Нагадаємо, місія Ірану в ООН відкинула звинувачення в передачі балістичних ракет малої дальності в Росію.
Однак наступного дня в Тегерані підтвердили інформацію, що постачають Москві зброю.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що “такий розвиток подій і зростання співпраці між Росією та Іраном загрожує європейській безпеці та демонструє, що дестабілізуючий вплив Ірану поширюється далеко за межі Близького Сходу”.
Найбільші європейські країни – Франція, Німеччина і Велика Британія – планують скасувати двосторонні угоди з Іраном про авіасполучення у зв’язку з передачею Росії балістичних ракет.