Україна та Швеція підписали угоду, яка відкриває доступ Україні до шведських винищувачів Gripen, згідно з двома угодами, що були укладені перед офіційним вступом Швеції до НАТО.
Ці документи зобов’язують обидві країни посилити військову співпрацю, обмінюватися секретною інформацією та покращити постачання оборонного обладнання, , повідомляє Голос українською з посиланням на Euractiv.
Згідно з угодою про обмін інформацією, Швеція та Україна зможуть обмінюватися секретною інформацією, що є необхідною умовою для того, щоб Україна могла випробувати шведські винищувачі Gripen.
Міністр закордонних справ України, Кулеба, і міністр оборони Швеції, Пол, підписали угоду про обмін секретною інформацією, тоді як іншу угоду підписали міністр оборони України, Резніков, та Управління оборонних матеріалів Швеції.
Прессекретар міністра оборони Швеції, Йохан Х’єлмстранд, зазначив важливість цих угод, стверджуючи, що вони можуть мати значний вплив. Згідно з першою угодою, Україна отримає доступ до секретної інформації, необхідної для випробування шведських винищувачів Gripen.
Угоди також передбачають, що Україна зможе закуповувати озброєння за шведськими контрактами, включаючи оборонну промисловість Швеції, що значно прискорить процес отримання необхідного обладнання. Україна також матиме можливість зробити додаткові замовлення в рамках контрактів, які вже були розміщені Швецією у минулому, що зробить процес поставок ще ефективнішим.
Щодо фінансування, угоди не містять конкретних деталей про те, хто саме покриватиме витрати на ці закупівлі. Прессекретар Х’єлмстранд підкреслив, що питання оплати не було включено в ці угоди. Ймовірно, це може стати об’єктом окремих переговорів у майбутньому.
Угоди мають довготривалий характер, і навіть після закінчення війни та відновлення країни, вони можуть діяти надалі, сприяючи співпраці між Україною та Швецією в області оборони.
Нагадаємо
У травні 2023 року Міністр оборони Швеції Пол Йонсон в ефірі місцевого телеканалу SVT заявив, що його країна не має “зайвих літаків” JAS 39 Gripen, які можна “надіслати в Україну тут і зараз”. Тому, мовляв, Міноборони Швеції не планує передавати винищувачі ЗСУ, натомість воліє зосередитись на обслуговуванні уже переданого озброєння та навчанні наших військових.
Якщо подивимось в The Military Balance 2022, то побачимо, що ВПС Швеції мають в строю 96 винищувачів JAS 39C/D Gripen, зведених у 6 ескадрилій, по 16 машин у кожній. І на перший погляд, це виглядає як достатньо багато, аби передати хоча б десяток таких літаків Україні. За прикладом Польщі, яка виділила для ЗСУ мінімум 10 своїх винищувачів МіГ-29.
Але тут варто зробити поправку на те, що стандартний показник кількості фактично боєготових літаків в строю шведських ВПС може бути значно меншим навіть за 100%. Особливо якщо зважити на те, що наприклад середній рівень технічної готовності тих же F-16 в країнах-експлуатантах коливається на рівні 60-70%, і цей показник “усереднений” і для США, і для “екзотичного” Іраку. І уже ця обставина суттєво звужує кількість “бортів”, які б Швеція могла би передати Україні.
З іншої сторони, Швеція в травні 2023 року вдруге озвучує відмову дати Україні JAS 39 Gripen, вперше було ще наприкінці лютого 2023 року.