У мирному процесі, що ще не розпочався, кожна зі сторін намагається визначитися з роллю. Президент США Дональда Трампа намагається перекласти тягар післявоєнних гарантій безпеки для України на Європу.
Але навряд чи США вдасться обмежитися роллю нейтрального посередника під час укладення миру між Києвом і Москвою, пише в статті для Welt пише колишній аналітик НАТО Міхаель Рюле.
Команда Трампа вже анонсувала, якою бачить мирну угоду: заморожування бойових дій по лінії фронту, введення миротворців для контролю дотримання режиму припинення вогню. І це найбільш сумнівна частина плану.
Рюле підсичитав: щоб контролювати 1200-кілометрову лінію розмежування, знадобиться контингент у 50 000 умовних миротворців. А з урахуванням звичайної ротації військовослужбовців фактично для миротворчої місії знадобляться близько 150 000 солдатів.
На думку Рюле, миротворцям потрібен мандат – право втручатися в разі порушення однією зі сторін режиму припинення вогню. І ось ця вимога унеможливлює залучення стандартних “миротворців ООН”, роль яких часто відіграють солдати країн Глобального Півдня, на кшталт Бангладеш або Пакистану. Аналітик упевнений, що такі миротворці “не захочуть і не зможуть” протистояти російським або українським військам у разі загострення ситуації. А отже, лінію розмежування мають охороняти солдати західних країн.
Чи підпишуться на таке європейці, якщо не матимуть за плечима однозначної підтримки США в цьому питанні?
“Тому підхід, якому віддає перевагу Вашингтон, згідно з яким він обмежується роллю чесного посередника і обтяжує європейців військовим тягарем, найімовірніше, зазнає краху перед обличчям суворої реальності”, – пише Рюле.
Однак навіть за участю США виконання такої місії потребувало б величезних фінансових витрат, і не зрозуміло, чи погодиться Захід на це. З іншого боку Україна, яка має сумний досвід з Будапештським меморандумом, на думку аналітика теж не погодиться на жодні “туманні обіцянки” і наполягатиме на чітких гарантіях принаймні від великих західних військових держав.
Аналітик зазначає, що для закінчення війни в Україні Європа і США змушені працювати спільно, навіть якщо їм здається, що продовження війни для них несе менше витрат у моменті, ніж її закінчення.