Україна не блокує транзит всієї російської нафти в Угорщину і Словаччину. Санкції стосуються лише однією компанії – Лукойлу.
Про це сказала заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук в ефірі єдиного телемарафону.
“Україна була і є надійним партнером Європейського Союзу в послугах транзиту природного газу і нафти. Україна гарантує безперебійний транзит нафти всіх компаній, стосовно яких не застосовуються санкції західних партнерів та РНБО”, – зауважила Гринчук.
Лукойл перебував під санкціями в Україні з 2018 року, але вони були обмеженими – стосувалися тільки виведення капіталів, обмеження торговельних операцій та заборони участі в приватизації чи оренді державного майна. У червні 2024 року РНБО суттєво їх розширила, додавши, зокрема, заборону на транзит.
“Це стосується лише комерційної діяльності компанії Лукойл на території України й не перешкоджає застосуванню санкційного винятку, встановленого для Угорщини та Словаччини [щодо можливості імпорту російської нафти через південну гілку нафтопроводу “Дружба”]. Рішення РНБО не впливає на поточні транспортні операції угорських і словацьких компаній, якщо власником транспортованої нафти не є підсанкційна компанія Лукойл”, – підкреслила заступниця міністра.
Словаччина та Угорщина заявили, що припинили отримувати нафту від російського “Лукойлу” після посилення українських санкцій проти нього.
Згодом прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів телефонну розмову з українським колегою Денисом Шмигалем, під час якої розкритикував включення Україною російської нафтової компанії «Лукойл» до санкційного списку.
Угорщина і Словаччина ініціювали процес консультацій з ЄС після припинення транзиту “Лукойла”.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що країна блокуватиме виплату Україні €6,5 млрд з Європейського фонду миру, доки Київ не дозволить російському “Лукойлу” транзит нафти трубопроводом “Дружба” до Угорщини.