Україна більше не відправлятиме російський природний газ на Захід з 2025 року. Про це заявив голова української державної енергетичної компанії “Нафтогаз” Олексій Чернишов. Австрійська газова компанія OMV отримує більшу частину свого газу з Росії та через Україну.
Транзитний контракт із російською компанією «Газпром» спливає наприкінці 2024 року. Україна також вийде з контракту раніше, тим більше що «Газпром» не платить за транзит, як було погоджено, сказав Чернишов. Австрія отримує із Росії від 21% до 79% своїх потреб. Не було й місяця без масштабного постачання газу з Росії. OMV має довгостроковий контракт на постачання продукції з Росією до 2040 року.
Нагадаємо: на даний момент в Австрії знаходиться офіційно 79 тисяч українських громадян, які живуть у країні як біженці.
Канцлер Австрії Карл Нехаммер (ÖVP) і міністр енергетики та клімату Леонора Гевесслер (Зелені) тепер мають два варіанти: або використати політичний тиск, щоб змусити Україну продовжити угоду про транзит газу, або знайти інших постачальників газу всього за 14 місяців.
Коаліція вавстрійському парламенті з ÖVP-Зелених зробила низку кроків щодо зниження газової залежності від Росії, наприклад, збільшила потужності сховищ та забезпечила безпеку інших трубопровідних потужностей, наприклад, для транспортування норвезького зрідженого газу з Італії до Австрії.
Влітку в австрійському міністерстві визнали, що незрозуміло, чи буде продовжено контракт між Росією та Україною
Регулюючий орган E-Control улітку з оптимізмом дивився на таке продовження.
Транзит російського газу через Україну нині триває, незважаючи на війну росії проти сусідньої країни. І, ймовірно, так буде принаймні наступного року. Непродовження транзиту газу особливо вплине на трубопровід «Трансгаз», яким Австрія отримує російський газ через Україну та Словаччину. Інших варіантів немає: «Північний потік-1» більше не працює після вибухів, а російський газ більше не йде трубопроводом «Ямал», що проходить через Польщу.
На Балкани російський газ досі надходив через Туреччину (трубопровід «Турецький потік»). З’єднання між Угорщиною і, можливо, Австрією все ще не вирішено, принаймні, досі.