Діаспора

Української мови навчають безкоштовно

На безкоштовних курсах української мови вивчають граматику і лексику, спілкуються українською. Їх організовує Всеукраїнський комітет захисту української мови. Ідея про курси виникла після ухвалення закону Ківалова-Колесніченка, розповідає ініціатор проекту нардеп, громадський діяч Олесь Доній, 44 роки.

Чому вирішили створити такі курси?

Додаткове вивчення української мови я запропонував як основний засіб по боротьбі з русифікацією і деукраїнізацією. Основне, вважаю, це створення безкоштовних курсів української мови. У Києві такі курси працювали в Гостиному дворі торік улітку. Їх вела Тетяна Печончик, викладач Університету імені Шевченка. Зараз вони діють у кількох містах – у Житомирі, в Кіровограді. Охочих виявилося більше, ніж ми можемо поки що допомогти.

З нового навчального року ми відновили роботу. Запрошуємо всіх, хто готовий або долучатися до нашої мережі, або робити це самостійно.

Чому в Україні складнощі з державною мовою?

Головна проблема несприйняття не лише політиками, а й частиною українського суспільства державної мови – у відсутності знань, і навіть можливості доступу до цих знань. Ми намагаємося допомогти опанувати українську. Основне гасло: “Навчи друга розмовляти українською”. З ним випустили футболки, ілюстративний матеріал. Важливо, що ті, хто ще не знають української і кого ми хочемо навчити, – наші друзі. Ми не протиставляємо себе тій частині суспільства, яка поки що не знає української.

Вважаєте, що на курсах навчитися мови легше, ніж опанувати самотужки?

Можу навести власний приклад. Я народився і виріс у Києві, у російськомовному оточенні. 1969 року, коли я народився, принаймні в нашому районі, української не було чути ні в дворі, ні в школі. Усвідомивши себе українцем, я далеко не одразу зумів опанувати мову. Для цього потрібно було знайти середовище. Тому я знаю, наскільки важливо, щоб поруч були люди, які не кепкують, не знущаються з неправильної мови й вимови. Я неодноразово стверджував, що боротьба української інтелігенції з суржиком містить небезпеку. Одна справа, потрібно покращувати рівень знання української мови. Але якщо висміювати спроби російськомовних людей спілкуватися українською, глузувати з їхньої неправильної вимови – то у них буде ступор. Вони можуть зупинитися в процесі навчання.

Чого саме зможуть навчитися відвідувачі кусів?

Навчання пропонуємо всебічне – і граматику, і лексику теж. Це не просто розмовний клуб. Кожен викладач виходитиме зі специфіки регіону, конкретної аудиторії. Звертаємо увагу, щоб викладачі ставилися надзвичайно коректно. І важливо створювати середовище, яке буде на одному рівні з тобою опановувати українську мову. От цьому ми сприяємо по всій Україні. У першу чергу – у східних, південних і центральних регіонах.

Що надає Комітет захисту української мови, крім інформаційної підтримки?

Ми забезпечуємо інформаційний і організаційний супровід. Підшуковуємо людей, які знаходять приміщення, зарплати для викладачів. Деякі готові навчати безкоштовно, комусь треба підтримка, принаймні довезення. Забезпечуємо необхідний ілюстративний матеріал, методичний. Централізовано даємо рекомендації. Розробили поради для вчителів, навчальний план. Ми не нав’язуємо його. Викладачі звикли, щоб хоча б на мінімальному рівні були інструкції. Від викладача залежить, наскільки творчо він готовий поставитися до цієї роботи.

Стежити за розвитком проекту або приєднатися до нього можна через сторінку Комітету захисту країнської мови або спільноту на Facebook.

Олена ШАРГОВСЬКА

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.