В Україні створені і створюються зразки радіолокаційних станцій, які здатні легко виявляти літаки-невидимки, виконані за технологією «стелс» (включаючи російський винищувач п’ятого покоління Т-50). Також ці нові РЛС, що працюють в метровому діапазоні хвиль, здатні автоматично розвертатися і згортатися протягом всього декількох хвилин. Ці РЛС тепер цілком придатні для побудови мобільної системи РТВ / ППО. Створенням мобільних РЛС метрового діапазону в Україні займаються три компанії.
Київська компанія «Аеротехніка-МЛТ» в альянсі з одним з європейських партнерів вже представляє свою нову мобільну РЛС метрового діапазону на міжнародних військових виставках. Зокрема, на виставці MSPO в Польщі в 2014 р ця станція УКХ діапазону AMBER-1800 викликала підвищений інтерес (на фото). Станція пропонується зарубіжним замовникам і вітчизняним Збройним силам.
Також роботи зі створення нової РЛС метрового діапазону під назвою «Малахіт-М» завершує холдингова компанія «Укрспецтехніка». Основна її відмінність від попередниць, станцій метрового діапазону, створених «Укрспецтехнікою» на базі П-18 і вже прийнятих на озброєння ЗС України – нове антенно-щоглові пристрій, розгортання якого автоматизовано.
Як відомо, головною якістю подібних РЛС є впевнене виявлення на великих відстаннях об’єктів різних класів, у тому числі і малорозмірних, а також стійкий супровід виявлених цілей у складній метеорологічній обстановці. Саме РЛС метрового діапазону стали своєрідною асиметричною відповіддю на технологію радіолокаційної малопомітної «стелс».
Повторюся – вкрай важлива особливість цих нових українських РЛС – автоматичне згортання і розгортання, що займає всього близько 15 хвилин. Для розгортання / згортання радянської П-18 метрового діапазону на це були потрібні години.