Українці в Португалії та Іспанії засуджують послів та консулів України, які підтримували режим Януковича, та вимагають їхнього звільнення. Про це повідомляє Координаційний центр роботи з українцями за кордоном при Штабі національного спротиву.
Активісти руху Евромайдан-Португалія зібралися навпроти посольства України у Лісабоні, щоби засудити позицію посла Олександра Никоненка, який підтримував кримінальний режим Януковича. Протягом останніх місяців протистояння в Україні учасники мітингів у Португалії зверталися до українських дипломатів із проханням перейти на бік народу, дотримати присяги держслужбовців. Натомість ті продовжували дезінформувати португальське суспільство, виправдовуючи злочини режиму Януковича, при цьому поширюючи інформацію, що активісти Майдану в Португалії належать до радикальних українських організацій. Активісти вирішили провести наступних вихідних у великих містах Португалії, де є українці, громадські слухання для розгляду питань, пов’язаних із покращенням роботи дипустанов, підготовки до дострокових виборів в Україні та організації допомоги потерпілим у сутичках з режимом.
На віче Евромайдану Барселони (Іспанія) на центральній площі міста (площі Каталонії) несподівано прийшов генеральний консул України в Барселоні Олександр Хрипунов. Це неабияк обурило присутніх, адже протягом 3 місяців цей український дипломат жодного разу не дослухався та не приєднався до протестувальників, і лише коли остаточно стало відомо про повалення влади Януковича, вперше вийшов до української громади. Консул намагався зачитати спільну заяву керівників та працівників дипломатичних установ Іспанії, у якій було висловлено співчуття рідним та близьким загиблих. Однак українська громада сприйняла його слова лише як спробу зберегти свою посаду та не забажала далі слухати свого дипломата, перервавши його виступ вигуками “Ганьба!”. Підставою для цього стало насамперед те, що під час трьох пікетувань консульства, які провели українці в останні місяці, Олександр Хрипунов, незважаючи на численні прохання народу, жодного разу не вийшов до людей, не висловив ні співчуття, ні своєї громадянської чи дипломатичної позиції, а лише переказав окремим представникам громади підтримку ухвалених 16 січня диктаторських законів. Та чи не найбільшою причиною народного гніву стала стаття в одній з найпопулярніших та найвпливовіших іспанських газет від 21 лютого, в якій український дипломат покладає всю відповідальність за те, що сталося, на опозиційних політиків і висловлюється про майданівців як про “ультранаціоналістів з нацистською символікою”.
Громада оточила консула портретами загиблих та звинуватила його у пристосуванстві. На думку присутніх, якби консул почав діяти раніше, до нього дослухалися би набагато швидше, ніж до протестів простих людей. Відповідно, це могло би мати позитивні наслідки та, можливо, вдалось би запобігти такій кількості жертв. Однак незважаючи на все вищезазначене та на приклади инших українських дипломатів у Европі, консул України в Барселоні у відставку йти відмовився. Враховуючи це, а також неодноразові скарги громадян на корупцію, б’юрократію та приниження, з якими їм доводилося стикатися під час відвідин консульства, українці Каталонії висловили громадський осуд і недовіру генеральному консулу та оголосили про збір підписів за його негайну відставку.