Закінчив сьогодні статтю про банківський сектор України, яка вийде в наступному номері НВ 7 листопада. Поставив крапку і згадав улюблену цитату одного з героїв фільму «Небеса обітовані»: «У мене пенсія хороша! Маленька. Але хороша ». Ну, приблизно так само можна сказати і про українську банківську систему.
Власний капітал усіх 168 банків України – 166 млрд грн. ($ 12,2 млрд). Це цифра – показник бідності фінансового сектора країни. Один лише австрійський Raffeisen bank International володіє капіталом в $ 12,9 млрд. Cамий великий банк ЄС по капіталу – британський HSBC з $ 158 млрд (в 12 разів більше, ніж всі банки України разом узяті). Другий – французький BNP Paribas з капіталом в $ 99 млрд (вісім Україн). Та ладно рівнятися на найстаріших гігантів галузі. Візьмемо середнячків. Польський лідер РКО Bank Polski SA – Капітал $ 9,6 млрд (три чверті всіх українських банків).
ВВП країни в 2013 році склав 1475 трлн грн (по валютному курсу того часу – близько $ 180 млрд). В Чехії на $ 20 млрд вище, хоча населення в чотири рази менше. ВВП сусідньої Польщі $ 517 млрд. В 2,5 рази вище, ніж в Україні. Хоча чисельність населення трохи менше.
Україна – єдина з країн СНД, що не досягла свого рівня ВВП зразка 1990 року.
Ми (журнал Новое Время), минулого тижня також опублікували список 100 найбагатших українців.
Всі активи цієї золотої сотні – десятки заводів, меткомбінатів, шахт, банків, нерухомість, техніка, агрогосподарства та інше – були оцінені Dragon Capital в $ 39800000000. За ці гроші можна купити у вчорашнього студента Гарвардського університету Марка Цукерберга 19% акцій Facebook.
Два найбагатших росіянина здатні викупити активи всієї української золотої сотні.
Україна дуже маленька країна. І це притому, що вона найбільша за територією країна Європи, найбільша за населенням у Східній та Центральній Європі. Володіє найбільшим в світі запасом чорнозему, а також щедро нафарширована природними копалинами.
Те, що «багато тут лісів, полів і річок», це спасибі Богу. Те, що Україна маленька, бідна країна. Це тільки наша заслуга.
P.S. Щепоточка цукру.
Олена Волошина, голова представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC), сказала мені одну дуже обнадійливу промову: “Україна – дуже багата країна (потенціалом). Її стільки років грабували, а вона стоїть”.
Іншими словами, якщо докласти надзусиль і припинити грабувати, як сказав ще один розумний інвестор Томаш Фіала (Dragon Capital): “Якщо зламаємо корупцію, впораємося (з кризою) за піврокую
Джерело: