Право

Ухилянтів можуть позбавити майна. При яких умовах це може статися?

Нагадуємо, що оновлений закон про мобілізацію набуде чинності 18 травня 2024 року, тобто менше, ніж за два тижні

Якщо військовозобов’язаний не оновив свої дані протягом 60 днів, то можуть бути застосовані санкції, передбачені законом: обмеження права керування транспортом через звернення до суду, штраф.

До речі, неоновлення даних продовження порушення навіть у разі сплати штрафу.

В Законі про мобілізацію відсутні дані щодо арешту маййна – але чому тих, хто не на військовому обліку можуть позбавити майна

Все досить просто

У разі несплати штрафу буде відкрито виконавче провадження, що потягне за собою, по-перше, арешт банківських рахунків. Якщо коштів на цих рахунках недостатньо або ж рахунків взагалі немає (так, такі люди існують!), то буде накладено арешт на майно – і рухоме, і нерухоме.

За загальним правилом

Якщо особа не виконує зобов’язання, то за певною процедурою майно може бути виставлено на торги і продається за допомогою аукціону. З цих коштів сплачується штраф та виконавчі витрати, а решта повертається власнику.

Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням:

  • стягнення виконавчого збору;
  • витрат виконавчого провадження;
  • штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження;
  • основної винагороди приватного виконавця.

Якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдне житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, НЕ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ!

Нагадуємо, що напочатку квітня перше читання пройшов законопроект №10379, яким пропонується запровадити відповідальність в умовах воєнного стану від 17 до 25,5 тисяч гривень, якщо військовозобов’язаний не став на військовий облік чи не оновив свої дані у ТЦК.

Штрафи для ухилянтів різко зростуть: якими вони будуть, за новим законом?

Готується законопроєкт №10379. Він вже пройшов перше читання. Основні зміни :

  • Порушення правил військового обліку: штраф від 3 400 до 5 100 грн. Повторно або в особливий період – від 17 000 до 25 500 грн;
  • Порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний час: від 5 100 до 8 500 грн – для громадян, від 17 000 до 34 000 грн – для посадових та юр. осіб;
  • Порушення законодавства про оборону та мобілізацію у воєнний час: від 17 000 до 25 500 грн – для громадян, від 34 000 до 59 500 грн – для посадових і юр. осіб.

В першій версії законопроєкту за ухилення від призову під час мобілізації хотіли позбавляти волі на 3-5 років (норму виключили).

Про мінімальну зарплату

  • Мінімальна заробітна плата станом на сьогодні – 8000 грн
  • 20 «мінімалок» – 160000 грн
  • Найвища сума штрафу за неоновлення даних (в проекті) – 25500 грн

Тобто штраф менше 20 «мінімалок», а, отже, ваше житло та земельна ділянка під ним – залишається з вами. А от за інше майно, якщо доведеться «вибивати» з вас той штраф – хвилюватися треба.

У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника. Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем (частина 5 статті 48 Закону України «Про виконавче провадження»).

Яке майно не має права арештовувати виконавча служба

Коли боржник не здатен вчасно повернути свої борги, виконавча служба може застосувати заходи щодо їх стягнення, зокрема — накласти арешт на майно з метою подальшої реалізації. Проте не на всі речі!

Питання регулюється Додатком до Закону України «Про виконавче провадження»

Перелік майна, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами

Отже, стягнення за виконавчими документами НЕ МОЖЕ БУТИ ЗВЕРНЕНО на таке майно, що належить боржникові – фізичній особі на праві власності або є його часткою у спільній власності, необхідне для боржника, членів його сім’ї та осіб, які перебувають на його утриманні (КРІМ майна та речей, що належать до предметів мистецтва, колекціонування та антикваріату, дорогоцінних металів та дорогоцінного, напівдорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення в сировині, необробленому та обробленому вигляді (виробах):

  1. Предмети щоденного побутового особистого вжитку для задоволення щоденних фізіологічних та гігієнічних потреб (посуд, постільна білизна, засоби гігієни), речі індивідуального користування (одяг, взуття, всі дитячі речі).
  2. Лікарські засоби, окуляри та інші вироби медичного призначення, необхідні боржникові, членам його сім’ї та особам, які перебувають на його утриманні, за медичними показаннями.
  3. Меблі – по одному ліжку та стільцю на кожну особу, один стіл, одна шафа на сім’ю.
  4. Один холодильник на сім’ю.
  5. Один телевізор, персональний комп’ютер на сім’ю, один мобільний телефон – на кожну особу.
  6. Запас питної води, продукти харчування, необхідні для особистого споживання боржникові, членам його сім’ї та особам, які перебувають на його утриманні, – з розрахунку на три місяці або гроші, необхідні для придбання запасів питної води та продуктів харчування для боржника, членів його сім’ї та осіб, які перебувають на його утриманні, – з розрахунку трикратного розміру мінімальної заробітної плати, що діє на день звернення стягнення, на кожну особу.
  7. Майно, необхідне для відправлення релігійних культів та ритуальних обрядів боржником, членами його сім’ї та особами, які перебувають на його утриманні, професійних занять боржника, членів його сім’ї та осіб, які перебувають на його утриманні, якщо воно є єдиним джерелом доходу таких осіб, знаряддя особистої кустарної і ремісничої праці, книги.
  8. Паливо, необхідне боржникові, членам його сім’ї та особам, які перебувають на його утриманні, для приготування щоденної їжі та опалення (протягом опалювального сезону) житлового приміщення.
  9. Використовувані для цілей, не пов’язаних із провадженням підприємницької діяльності, племінна, молочна і робоча худоба (по одній одиниці), кролики (дві пари), птиця (п’ять штук), корми, необхідні для їхнього утримання до вигону на пасовища.
  10. Насіння, необхідне для чергового посіву, та незібраний урожай – в осіб, які займаються індивідуальним сільським господарством (крім земельних ділянок, на які накладено стягнення).
  11. Сільськогосподарський інвентар – в осіб, які займаються індивідуальним сільським господарством.
  12. Технічні та інші засоби реабілітації, що забезпечують компенсацію або усунення стійких обмежень життєдіяльності людей з інвалідністю та інших категорій осіб, автомобіль, яким відповідно до закону за медичними показаннями забезпечена людина з інвалідністю безоплатно або на пільгових умовах.
  13. Призи, державні нагороди, почесні та пам’ятні знаки, якими нагороджений боржник.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України