Війна рф проти України

У скільки мільярдів Росії обійдеться заміна ураженого ВДК і як довго будуватимуть корабель з проблемного проєкту

Доля підбитого ВДК проєкту 775 “Оленегорский горняк” поки що під питанням — корабель вдалося дотягти до порту, де він стоїть, сильно нахилившись на бік, і якщо він все ж таки піде вслід за “Москвою”, то чим окупанти зможуть замінити цю втрату

Джерело: Defence Express

Служба Безпеки України спільно з Військово-Морськими Силами ЗСУ вночі 4 серпня катерами-камікадзе успішно уразили російський великий десантний корабель “Оленегорский горняк”, який отримав пробоїну у лівому борту і який зараз окупанти намагаються врятувати.

У скільки мільярдів РФ обійдеться заміна ураженого ВДК і як довго будуватимуть корабель з проблемного проєкту

ВДК “Оленегорский горняк” в бухті Новоросійська, 4 серпня 2023 року

І якщо припустити позитивний розвиток подій із потопленням корабля, то виникає питання, а як довго і дорого окупантам буде замінити свій десантний корабель? Відповідь на нього спробуємо сформулювати у цьому матеріалі.

Що за корабель втратили рашисти

Російський корабель “Оленегорский горняк” належить до великих десантних кораблів проєкту 775 (Ropucha), які будувалися на верфі Stocznia Polnocna, що в Польщі.

Всього у рамках цієї програми було побудовано 25 проєкту 775, і ще три модернізовані 775М (775/III), які відрізнялися озброєнням — останній з кораблів було спущено на воду у 1990 році.

І у Польщі навіть почали робити кораблі проєкту 778, які мали б замінити кораблі проєкту 775, але після розпаду СРСР два недобудовані кораблі були розібрані на стапелях.

Тому очевидно, що відповідь на питання, а чим же росіяни можуть замінити ймовірно втрачений ВДК варто шукати в іншому проєкті, а саме великих десантних кораблів проєкту 11711 типу “Иван Грен”.

Новий корабель — довго і дорого

Коряблями проєкту 11711 займалося Невське проєктно-конструкторське бюро. Перший корабель “Иван Грен” було закладено у грудні 2004 року на суднобудівному заводі “Янтарь” у Калінінграді — хоча флот РФ мав би отримати його вже у 2008, але через чотири роки були готові лише окремі секції корабля.

Перший корабель проєкту 11711 "Иван Грен" на випробуваннях у 2017 році, фото ілюстративне
Перший корабель проєкту 11711 “Иван Грен” на випробуваннях у 2017 році, фото ілюстративне

 

Затримки у будівництві були пов’язані як з відсутністю стабільного фінансування, так і з проблемами на заводі “Янтарь”, через що будівництво були вимушені заморозити.

Зрештою, перший корабель проєкту 11711 спустили на воду лише у 2012 році з рівнем готовності у 70%. Добудовували корабель вже на плаву, але знову із затримками — через ту ж нестачу фінансування, а також завантаженість заводу в цілому та нестачу кваліфікованих кадрів.

У скільки мільярдів РФ обійдеться заміна ураженого ВДК і як довго будуватимуть корабель з проблемного проєкту

“Иван Грен”

Зрештою, влітку 2016 року стартували заводські випробування корабля, які тривали майже півтора року, до листопада 2017. У тому ж місяці стартували держвипробування, на яких випливли проблеми із заднім ходом та остійністю корабля. До складу флоту перший корабель проєкту 11711 увійшов влітку 2018 року, через 14 років після початку будівництва.

Щодо вартості корабля, то у відкритих джерелах можна знайти таке — що станом на 2012 рік будівництво одного корабля “Иван Грен” обійшлося рашистам у 5 млрд рублів або ж за тогочасним курсом — 166 млн доларів.

Тут невідомо, чи йдеться про оцінку корабля в цілому або ж конкретні витрати за час будівництва корабля з 2008 році, але в будь-якому випадку, інфляція, зміна проєкту (на більші кораблі піде банально більше грошей) та як-не-як санкції суттєво вплинуть на здорожчення цих кораблів.

Що в окупантів з іншими кораблями проєкту 11711

Кількість кораблів, які планували побудувати у рамках цього проєкту, змінювалися не один раз. Так, від планів з шістьма кораблями у 2012 року окупанти перейшли до скорочення до двох кораблів у 2015, ймовірно, через проблеми, які виникли під час будівництва першого корабля.

Другий корабель цього проєкту, “Петр Моргунов”, було закладено у 2015 році, спущено на воду у 2018 році, а у 2020 році він був переданий замовнику — на цей корабель окупанти витратили ледь не втричі менше часу у порівнянні з першим — 14 років проти п’яти. Обидва кораблі перебувають у складі 121-ої БрДК Північного флоту РФ.

У скільки мільярдів РФ обійдеться заміна ураженого ВДК і як довго будуватимуть корабель з проблемного проєкту

Перспективні ВДК “Владимир Андреев” та “Василий Трушин”, що створені на базі проєкту 11711, мають більшу водотонажність та розміри у порівнянні з двома першими ВДК пр.11711 “Иван Грен” та “Петр Моргунов”. А саме: 7000/8000 т проти 5000/6600 т та 150х19,5 м проти 135х16,5 м.

Згодом рашисти все ж таки вирішили збудувати ще два кораблі цього проєкту, але зі збільшеною водотоннажністю — кораблі “Владимир Андреев” та “Василий Трушин” були закладені у 2019 році, орієнтовні дати спуску на воду та передачі замовнику — 2023 рік для третього і 2024 рік для четвертого корабля відповідно.

Але з урахуванням того, що ці кораблі будуються за зміненим проєктом, що може викликати нові складнощі, а також те, що у двох попередніх кораблів між датами спуску на воду та передачею у флот був “лаг” у два роки”, не виключено, що дата прийняття на озброєння цих кораблів цілком може зсунутися вправо.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України