Економіка

У Швеції завершилося сміття – звалищ в країні майже не залишилося

Зовсім недавно світ приголомшила новина про те, що в Швеції завершилося сміття і влада країни готова ввозити його для утилізації з інших країн. Про те, наскільки налагоджена система переробки сміття в Стокгольмі, розповімо на прикладах.

В один момент в Швеції сортування сміття досягло загального масштабу. Завдяки цьому звалищ в країні майже не залишилося, а відходи стали або паливом, або використовувалися заново. Влада проводила постійну роз’яснювальну роботу і так добилися високого рівня свідомості населення. Більшість жителів держави знають, що з викинутого пластика можна зробити новий ще сім разів. І аж після цього він піде на електростанцію для спалювання. Такий перероблений сім разів пластик все одно принесе користь у вигляді електрики.

Кожна сім’я має по 6 або 7 відер для різного сміття – пластика, паперу, скла, картону, металу та іншого. Ще одне відро призначене для відходів, які не можуть бути згодом перероблені. Навіть маленьке дитя в Стокгольмі не викине обгортку від цукерки не в той контейнер. У дитячих садах і школах вчать сортувати сміття правильно, а за неправильне сортування в країні штрафують.

Крупні предмети, такі як телевізори, дивани, будматеріали, відвозяться на спеціальні станції. Там їх розбирають на коштовні складові частини, які скуповують виробники товарів. Так вони отримують готову до запуску в новий цикл виробництва сировину. Там же від предметів відокремлюють фарби, кислоти та інші небезпечні речовини, які пізніше потрапляють на спеціальний завод по переробці побутової хімії. До речі, такі станції в Швеції абсолютно безкоштовні.

У Швеції зовсім недавно була впроваджена нова процедура зносу будівель, яка називається “деконструкція”. Наприклад, при зносі старої будівлі машини “відкушують” шматки стін і везуть їх на спеціальну станцію, де після переробки вони знову стануть будматеріалами. Так старий будинок перетвориться на новий.

За бляшані і пластикові пляшки можна отримати гроші. Для цього їх просто потрібно здати в пункти прийому. У Швеції, як і у всіх країнах Європи, можна здати пляшку в спеціальний апарат, який вам віддячить грошима. Прострочені ліки в Швеції теж не викидаються, а здаються в аптеку. Також там можна здати використані шприци і голки.

Транспортування сміття в країні здійснюється за допомогою підземного проводу, який був запущений ще в 1961 році. Основна частина такого сміттєпроводу розташовується під землею, а жителі країни бачать лише верхівку.

Брак сміття в Швеції – доки єдина проблема в країні, пов’язана з відходами. Лише 7% всього сміття вирушає на звалища, а все інше або спалюється, або перероблюється. Так завдяки одним лише відходам Стокгольм забезпечується електроенергією на 45%. Дефіцит відходів може стати великою проблемою для населення, адже шведи за допомогою переробки опалюють житло і отримують електрику. Але сусідня Норвегія виразила готовність допомогти Швеції і поставляє 800 тисяч тонн сміття щороку.

Шведи придумали не лише, як добитися скорочення кількості сміття на звалищах країни, але і те, як зробити так, щоб число шкідливих викидів в атмосферу під час переробки було мінімальним. Завдяки новітнім технологіям, які використовуються при переробці на сміттєспалювальних заводах, викиди в атмосферу складають не більше 1%.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України