17 грудня після оголошення результатів виборів у Сербії спалахнули протести. Опозиція стверджує, що правляча Сербська прогресивна партія викрала голоси.
Аферу перевірили шляхом фіктивної реєстрації своїх виборців із Сербії та за кордоном за адресами у Белграді. Спостерігачі ОБСЄ підтвердили факт порушень. Зокрема, було зафіксовано підкуп виборців та упередженість ЗМІ.
24 грудня в сербській столиці Белграді люди вийшли на вулиці, почалися заворушення.
Заворушення сталися, коли представники опозиції та частина демонстрантів, які не вірять у перемогу правлячої партії на виборах, спробували пробитися до зачинених дверей мерії Белграда. Протестувальники також розбили вікна та шибки на вході. Силовики, що знаходилися всередині будівлі, відповіли на це сльозогінним газом.
Потім перед демонстрантами та опозицією виступив один із керівників белградської поліції. Він попередив, що “силове проникнення стане кримінально-правовим актом”. У відповідь один із лідерів опозиції закликав поліцію залишити будівлю, щоб “встати на бік народу”.
Президент Сербії Олександр Вучич виступив із терміновим зверненням. Він заявив, що ситуація в країні перебуває під контролем, а події у Белграді – це не революція.
“Я хочу вам сказати, щоб ви не хвилювалися. Хоча сцени драматичні. Жодної революції не відбувається, ніщо не піде по-своєму”, – сказав сербський президент.
Водночас Вучич заявив, що “іноземні країни” попереджали Сербію про можливі протести та спробу “кольорової революції”. Зазначимо, що такий термін зазвичай використовує російський диктатор Володимир Путін, коли говорить про революції в Україні та світі.
25 грудня група сербських студентів зібралася сьогодні перед будівлею міністерства державного управління та місцевого самоврядування у Белграді, вимагаючи доступу до списків виборців.
Студенти заявили, що хочуть відкрити список виборців, щоб перевірити його після того, як місцеві та європейські організації, які спостерігали за виборами в Сербії 17 грудня, висловили сумніви щодо їх правильності.
Опівдні студенти почали блокувати будівлю міністерства державного управління, а пізніше оголосять інше місце, де протестуватимуть.
Раніше вони оголосили, що блокада триватиме шість годин і що до протестів у Белграді приєднаються студенти Університету Нові-Саду.