З перших днів введення та території України воєнного стану Міністерство охорони здоров’я та Кабінет Міністрів України прийняли рішення про спрощення процедури проведення медико-соціальної експертизи дорослим і дітям.
У разі, коли особа звертається для встановлення інвалідності та не може прибути на огляд до МСЕК, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.
Важливо, що в умовах воєнного часу, пункт 5 постанови КМУ від 03.12 2009 №317 «Питання медико-соціальної експертизи» не застосовується. Саме цей пункт визначав форми захворювання та обставини, за яких встановлення інвалідності заочно не проводилося.
Таким чином, наразі МСЕК можуть не просто оглядати пацієнтів із загальним захворюванням, а мають право приймати рішення заочно і з окремих категорій, таких як:
- трудове каліцтво;
- професійне захворювання;
- захворювання, одержане під час проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту та Держспецзв’язку;
- захворювання, пов’язане з впливом радіоактивного опромінення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Всі ці категорії на сьогодні дають підставу для заочного огляду пацієнта.
Що стосується повторного проходження МСЕК особами з інвалідністю і дітьми з інвалідністю, статус інвалідності яких закінчився у період дії воєнного стану, то зазначеним особам постановою КМУ від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» продовжено строк дії інвалідності, відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на весь термін дії воєнного стану на території України і 6 місяців після його припинення/скасування
Це означає, що будь-яка особа з Луганської, Донецької чи інших областей, перебуваючи в іншому регіоні України має право звернутися до медико-соціальної експертної комісії за місцем її перебування, і лікарі МСЕК спільно з лікарями закладів охорони здоров’я підкажуть шляхи розв’язання її проблемних питань.
Звертаємо увагу, що укладання декларації між пацієнтом з внутрішньо переміщених осіб та лікарем, який оформляє направлення на МСЕК, не потрібно, законодавчі підстави вимагати її відсутні.
Щодо проведення надлишкових дорогих обстежень для МСЕК та тривалого лікування в умовах стаціонару, МОЗ проводить інформування головних лікарів обласних центрів медико-соціальної експертизи та вебінари для всіх охочих на сайті МОЗ про надання медичної допомоги в умовах стаціонару лише у разі потреби і призначення додаткового обстеження лише за медичними показами.
МОЗ наголошує, що стаціонарне лікування пацієнтів проводиться лише за наявності медичних показів до надання медичної допомоги в умовах стаціонару. Наразі відсутні положення, які б зобов’язували пацієнтів проходити стаціонарне обстеження для проведення медико-соціальної експертизи.