Культура

У Гарварді відкрили виставку, присвячену репресованим та вбитим українським науковцям

«Чому в України досі немає Нобелівських лауреатів серед науковців?» — це питання часто лунає в академічних колах за кордоном, використовує його й антиукраїнська пропаганда.

Виставка Freedom in the equation дає відповідь на це питання: їх вбила Росія.

Спеціально для цієї виставки офіційний художник Нобелівської премії Ніклас Елмехед створив портрети десятьох талановитих українських науковців, репресованих чи вбитих у різний час: від арештованої в СРСР біологині Валентини Радзимовської до загиблого солдата Збройних сил України, біофізика Біжана Шарапова. Текст виставки підготувала Олеся Павлишин, головна редакторка науково-популярного медіа «Куншт», у співпраці з інтернет-порталом «Моя наука» та проєктом «Українські вчені на війні». Десять українських науковців і науковиць для виставки відібрали Олексій Болдирєв, молекулярний біолог та засновник порталу «Моя наука», і Христина Семерин, дослідниця та есеїстка.

Серед імен:

  • Григорій Левитський, цитогенетик і ботанік;
  • Валентина Радзимовська, біологиня;
  • Володимир Правдич-Немінський, нейрофізіолог;
  • Михайло Кравчук, математик, засновник школи українських конструкторів ракетної та космічної техніки;
  • Лев Шубников, фізик низьких температур;
  • Володимир Колкунов, вчений-агроном, селекціонер;
  • Ганна Закревська, геологиня;
  • Біжан Шарапов, біолог, популяризатор науки;
  • Василь Кладько, фізик;
  • Людмила Шевцова, біологиня.

Виставка триватиме з 10 лютого по 10 березня у Harvard Science Centre (1 Oxford St, Cambridge, MA) та буде експонуватися на мистецькій стіні центру (Art Wall).

Також вона доступна онлайн за посиланням.

Мета виставки Freedom in the equation — показати науковий потенціал України, втрачений внаслідок російських геноцидних війн, а також висвітлити внески українських вчених у глобальну науку, що довго перебували поза світовою увагою.

Виставку супроводжуватимуть кураторські екскурсії, організовані разом з Українським науковим інститутом Гарвардського університету.

Організатори висловлюють вдячність родинам Біжана Шарапова, Василя Кладька та Людмили Шевцової за дозвіл долучити цих науковців до виставки.

Freedom in the equation створена в межах проєкту Science at Risk за підтримки науково-популярного медіа «Куншт» і Фундації ЗМІН у співпраці з «Моя наука», «Українські вчені на війні» та Українським науковим інститутом Гарвардського університету.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України