Економіка

У 2021 році транзит газу до Європи скоротився на чверть

У 2021 році оператор ГТС України протранзував до Європи 41,6 млрд. куб. м природного газу, що на 25% менше, ніж у 2020 році

Про це повідомляє прес-служба ОГТСУ.

Обсяги транспортування газу з Європи в Україну за аналогічний період становили майже 2,6 млрд. куб. м (вшестеро менше у порівнянні з 2020 р.). Експорт газу, включаючи реекспорт, становив 2,6 млрд. куб. м природного газу.

Середньодобовий обсяг транзиту у 2021 році становив 114 млн. куб. м газу на добу, але в окремі періоди знижувався до 67 млн. куб. м.

Загалом у 2021 році заброньовано 44,4 млрд. куб. м транзитних потужностей на точках виходу з Росії (40 млрд куб. м, згідно з умовами чинного транзитного контракту, 4,4 млрд куб. м, були заброньовані на місячних та добових аукціонах), але з них використано лише 41,6 млрд куб. м. Незважаючи на значне зростання цін на європейських газових ринках через дефіцит природного газу та скорочення запасів у європейських ПСГ, можливості українського транзитного маршруту – більш ніж достатні для подолання газової кризи в ЄС – не були задіяні. Навпаки, у період найбільшого зростання цін на газ у жовтні-грудні на газових ринках Європи та на початку осінньо-зимового періоду середньомісячний транзит газу з Росії до країн ЄС був на 17% нижчим, ніж у січні-серпні.

У західному напрямку ОГТСУ транспортував 38 млрд куб. м газу (на 26% менше, ніж у 2020 році). З них – 27,4 млрд. куб. м у Словаччину (-29%), 2,8 млрд. куб. м у Польщу (-26%), 6,8 млрд. куб. м до Угорщини (-29%).

У південному напрямку транзит становив 3,6 млрд. куб. м (-8%). Із них 0,4 млрд. куб. м (-56%) до Румунії та близько 3,2 млрд куб. м (+6%) у Молдову. Значне скорочення обсягів транзиту до Угорщини та Румунії також спричинене переходом цих країн на отримання газу обхідними газопроводами «Газпрому». Так, з 1 квітня 2021 року припинився фізичний транзит у Трансбалканському напрямку до Румунії, а з 1 жовтня – до Угорщини.

«У 2021 році потужності української ГТС було використано менш ніж на 30%. Це вкотре доводить, що вже наявних транзитних потужностей достатньо для забезпечення ЄС природним газом у необхідному обсязі, і немає жодної фізичної чи економічної потреби у будівництві нових газопроводів. Надійна та розгалужена ГТС України здатна забезпечити транзит ще як мінімум 100 млрд куб м газу у європейському напрямку», – прокоментував генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон.

Імпорт природного газу до України становив 2,6 млрд. куб. м, що у шість разів менше, ніж у 2020 році. Імпорт здійснювався переважно віртуальним реверсом (backhaul), запровадженим ОГТСУ ще на початку 2020 року. Віртуальним реверсом було імпортовано 89% газу.

Загалом за січень-грудень транспортування газу з ЄС в Україну замовляли 50 трейдерів, з них 25 українських компаній та 25 іноземних. А послугами short-haul та «митним складом» скористалися 29 компаній.

Основним експортером газу стала Угорщина, з якої надійшло понад 1,5 млрд. куб. м (-64%, порівняно з минулим роком). Незважаючи на зупинку фізичного транзиту до Угорщини з 1 жовтня 2021 року, зберігся віртуальний імпорт: у жовтні-грудні 2021 року Україна імпортувала з Угорщини 55,6 млн. куб. м, а експортувала – 792 млн. куб. м.

Імпорт із Словаччини становив 285,3 млн. куб. м (-97%), із Польщі – 78,6 млн. куб. м (-95%).

Завдяки значним обсягам газу на митному складі Україна продовжила експортувати газ. Зокрема, до Угорщини надійшло 1,5 млрд. куб. м, у Словаччину – 600 млн. куб. м, до Польщі – 362 млн куб. м, у Молдову – 67,2 млн куб. м.

Постачання до Молдови пройшли на тлі складних переговорів уряду цієї країни з «Газпромом»

В результаті, у жовтні 2021 року ВДТСУ збільшив ліміт балансуючого рахунку молдавського оператора в рамках міжоператорської угоди. А українські компанії вперше експортували газ до Молдови через ГІС Олексіївка.

«Оператор ГТС завершив 2021 приємною новиною для України – збільшенням на третину гарантованих потужностей для імпорту газу. Ми бачимо серйозні ризики від скорочення транзиту російського газу через Україну та вважаємо за необхідне посилити надійність та гнучкість системи газопостачання України в будь-яких умовах. З цієї причини ми зосередилися на диверсифікації джерел постачання газу в Україну та модернізації, у рази збільшивши інвестиції в українську ГТС», – зазначив Макогон.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України