Новий президент США згадав про техніку та озброєння, яке перейшло в руки «Талібану» понад три роки назад, але тут питання, чи є там що вертати насправді
Джерело: Defence Express, “Голос Америки”,
Є стійкий міф про те, що при виході з Афганістану в 2021 році США там залишили буквально “гори техніки”, що була передана афганській армії і в підсумку стала трофеями “Талібану”. І тепер новообраний президент США Дональд Трамп заявив бажання повернути цю техніку назад.
Наскільки там були насправді “гори техніки”, чітко свідчать дані довідника The Military Balance 2021, за яким на той момент урядові війська Афганістану мали в своєму розпорядженні з ОВТ західного виробництва лише 200 бронетранспортерів M113, 200 бронеавтомобілів Maxxpro, близько 600 бронемашин MSFV (модифікація M1117) та 24 гаубиці M114 калібру 155-мм.
При цьому можна пригадати доволі показову історію про те, що США наче як і мали план сформувати для урядових військ Афганістану танковий батальйон із M60A3, але ця ідея в підсумку так і не була втілена в життя, афганцям довелось покладатись на відновлені радянські Т-62.
А от щодо авіатехніки, яка перейшла в руки “Талібану”, то тут картина виглядає дещо цікавіше. Наприклад, за оцінками аналітиків Oryx, станом на листопад 2022 року “Талібан” начебто зумів повернути в стрій зокрема 10 легких ударних вертольотів MD 530F, шість UH-60 Black Hawk та чотири літаки C-208, ну і деяку аеродромну техніку, наприклад паливозаправники EMTT A4.
При цьому також стверджується, що таліби начебто змогли захопити, але не змогли ввести в стрій один транспортник C-130 та два легкі штурмовики A-29.
Як йдеться в оригінальній публікації “Голосу Америки”, за оцінками Пентагону на початок 2022 року в Афганістані начебто залишилось різного озброєння на 8 мільярдів доларів, і там мова начебто не тільки про техніку, але й про різного роду боєприпаси також.
Але тут явно відкритим питання є про те, що на даний момент із окресленого масиву техніки та озброєння реально зберегло придатність до використання, ну і що з того реально можна “витягнути” в США.
Бо раз на то пішло, за останні кілька років “Талібан” не зумів повернути в стрій у відчутних кількостях бронетехніку західного виробництва, натомість показав, що у нього є навіть Т-54 і БМП-2, ОТРК “Луна-М” і “Скад”. І на цьому тлі є підстави вважати, що талібам із відновленням техніки та озброєння радянського зразка активно допомагала саме Росія, бо темпи відновлення були буквально феноменальні.