У соцмережах зі швидкістю вітру політели чутки, ніби російські ДРГ проберуться на Дніпропетровщину через підкоп під висохлим Каховським водосховищем.
Начальник Нікопольської РВА Євген Євтушенко у відповідь на таку інформацію пояснив, що насправді водосховище не висохле, а прорити тунель завдовжки 4,6 кілометра (мінімальна відстань між берегами колишньої водойми) таємно від ЗСУ неможливо.
“Жодних інженерних робіт, техніки, працівників у кількості достатній для побудови такого тунелю не фіксується”, – заявив Євтушенко.
Такої ж думки і доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри будівництва геотехніки, геомеханіки “Дніпровської політехніки” Сергій Гапеєв.
У коментарі Суспільному він заявив, що є технології, які дають змогу побудувати тунель у нестійких або слабостійких породах. Причому будувати можна як із поверхні, так і підземним способом.
“Це суто теоретично, технологічно, не беручи до уваги питання коштів, ресурсів та іншого. Якщо ми говоримо про перекидання якихось диверсійно-розвідувальних груп ворога такою спорудою, ми маємо розуміти, що це людина в спорядженні, в індивідуальних засобах захисту. А ще зброя, додаткова зброя, боєкомплекти тощо. Для того, щоб вона дісталася до якогось кінцевого пункту, могла виконувати бойове завдання, вона має хоч із мінімальним комфортом переміщатися. Не поповзом, а на своїх ногах”, – зазначив Гапеєв.
Розмір об’єкта, як розповів науковець, має бути завширшки щонайменше 70 см, заввишки – хоча б півтора метра. За таких розмірів будівництво важко буде не помітити, таємно проводити роботи не вдасться.
“Потрібне спеціальне обладнання, побудувати такий підкоп у короткі терміни неможливо. Споруда має бути надійною, щоб вона не завалилася. Не завалила тих людей, які нею переміщаються. Також ми розуміємо, що можливий вогневий вплив на трасі цього тунелю. Він повинен витримувати попадання артилерійських снарядів, вибухи”, – заявив він.
До того ж, за його словами, потрібно зробити кріплення, а для нього – багато каміння або дерева. Він додав, що можна використати трубу великого діаметру, металеву або з полімеру, але їх потрібно якось транспортувати і складати.
“Побудова такої конструкції теоретично можлива. Але таємного будівництва, на мій погляд, очікувати складно. Його буде дуже видно. Досвід побудови метрополітену показує: щоб пройти 200 метрів подібного тунелю великого діаметру, потрібен спеціальний отвір технологічний, де встановлюють спеціальне обладнання. Багато людей потрібно, потрібні комунікації, підвести воду”, – пояснив доктор технічних наук, додавши, що, щоб прокласти тунель, знадобиться десь півроку і багато ресурсів.
Нагадаємо, після підриву Каховської ГЕС і попиту води водосховища екокатастрофи не сталося. Природа подбала про себе. Водойма заростає дрімучим лісом.