Макулодистрофія – це захворювання сітківки ока. Страждає при цьому її центральна частина – жовта пляма – місце, на якому фокусується світловий потік. Саме тут знаходяться клітини, що забезпечують гостроту зору і кольоросприйняття – колбочки і палички. Макула в перекладі з латини і означає «пляма», а дистрофія – це порушення харчування. Жовта пляма у людини відповідає за гостроту центрального зору.
Зазвичай макулодистрофія вражає обидва ока, але це відбувається неодночасно. У більшості людей спочатку погіршується стан одного очі, потім іншого.
ФАКТОРИ РИЗИКУ
Головні фактори ризику макулодистрофії – це вік і спадковість. Макулодистрофія – це хвороба літніх, зазвичай її діагностують у людей старше 50 років. Однак є відомості, що останнім часом ця хвороба «помолодшала».
Вчені вважають, що винне у цьому ультрафіолетове світло, джерелом якого можуть бути сонячне світло, лампи денного світла, ксенонові лампи і навіть екран комп’ютера. Велике значення грає і спадковість. Тому якщо у пацієнта виявлено це захворювання, варто сказати про це дітям і онукам. Згодом це допоможе їм виявити хворобу на ранній стадії.
Факторами ризику макулодистрофії також можуть бути: куріння, високий тиск, сильна короткозорість, погане харчування, відсутність у раціоні вітамінів, ожиріння, тривале перебування на сонці без окулярів, деякі лікарські препарати.
Розвивається макулодистрофія через порушення живлення клітин жовтої плями, яка, в свою чергу, порушується з-за порушення кровообігу в судинах сітківки ока, їх атеросклерозу. Саме із-за цього руйнуються колбочки – світлочутливі клітини.
ОЗНАКИ
Виділяють два види макулодистрофії – суху і вологу. Обидві вони проявляються не відразу. Коли проявляється суха макулодистрофія, її помічають не відразу, так як дуже часто макулодистрофія розвивається спочатку на одному оці, а це на загальну гостроту зору на початкових етапах не сильно впливає. Спочатку стає важко читати і виконувати дрібну роботу. Людина відчуває потребу в більш яскравому світлі, ніж раніше для виконання однієї і тієї ж роботи.
Страждаючі вологою дистрофією раптом помічають, що прямі лінії здаються хвилястими, а зір різко падає. Часто вони скаржаться на темну пляму посеред поля зору.
Для обох форм характерно неконтрастне зображення, пелена перед очима, порушення кольоросприйняття. Болю страждають цим захворювання не відчувають. Повна сліпота при макулодистрофії настає рідко.
Частіше зустрічається суха макулодистрофія, це близько 90% всіх випадків цього захворювання. При цьому в клітинах жовтого плями накопичується жовтуватий наліт (друзі), який заважає правильно функціонувати фоторецепторам.
Волога макулодистрофія зустрічається лише в 10% випадків, однак вона набагато небезпечніше сухий. Волога макулодистрофія – причина 90% випадків сліпоти у пацієнтів з макулодистрофією. При цій формі захворювання за сітківкою утворюються нові кровоносні судини. І ростуть вони в напрямку жовтої плями. Стінки судин дуже тонкі, тому в жовта пляма через них просочується кров. При цьому руйнуються фоторецептори і центральне зір різко погіршується.
Волога макулодистрофія прогресує швидше, ніж суха. Дуже часто вона розвивається у тих, у кого вже є суха макулодистрофія.
ДІАГНОСТИКА
Спочатку лікар повинен оглянути пацієнта, вислухати його скарги, вони досить характерні для цього захворювання. На їх основі лікар може припустити, що у пацієнта макулодистрофія. Для уточнення діагнозу потрібно провести офтальмоскопія, флюоресцентную ангіографію (дослідження судин сітківки), а також перевірити наявність спотворень за допомогою сітки Амслера.
Грати Амслера можна зробити самостійно вдома і перевірити зір. Для цього знадобиться аркуш у клітинку 10х10 см з чорною крапкою посередині. Прикріпіть цей лист на стіну, дверцята холодильника або будь-яке інше зручне для вас місце. Якщо ви постійно носите окуляри, надіньте їх, попередньо добре протерши скла. Закрийте одне око, сфокусуйтеся іншим оком на точці і повільно наближайтеся. Зупинитися треба приблизно на відстані 15 см від листка.
Якщо ви бачите криві лінії або наявність темних плям на решітці, це сигнал про те, що потрібно терміново звертатися до офтальмолога. Якщо лінії сітки прямі і плям немає, це є нормою. Але, на жаль, не означає, що ви гарантовані від розвитку цього захворювання в майбутньому. Тому тест Амслера потрібно проходити кожен місяць. А також потрібно регулярно відвідувати лікаря-офтальмолога.
ЛІКУВАННЯ
Лікувати макулодистрофію можна консервативно або оперативно. Консервативне лікування застосовується в багатьох клініках. Для цього використовують антиоксиданти, імуномодулятори, препарати, які зміцнюють стінки судин, вітаміни А, Е і групи В. При оперативному лікуванні використовують лазерні технології.
З допомогою такого лікування можна призупинити втрату зору, але повернути його не можна. Тому дуже важливо діагностувати хворобу на ранній стадії, щоб загальмувати розвиток хвороби і як можна довше зберегти зір.
Спосіб життя
Страждають макулодистрофією навіть на останніх стадіях захворювання в просторі орієнтуються нормально, так як периферичний зір у них не страждає. Однак виконувати дрібну роботу або читати смороду можуть з працею. Щоб полегшити життя, їм потрібно
- направляти світло безпосередньо на книгу або на роботу, це збільшить контрастність тексту або зображення;
- використовувати галогенні лампи, вони дають більш рівний світло;
- якщо людині важко читати, можна використовувати аудіокниги
ПРОФІЛАКТИКА
- Повне лікування макулодистрофії неможливо, можна лише попередити це захворювання.
- Якщо ви курите, потрібно кинути. Куріння згубно впливає на судини, в тому числі і на судини очей.
- Користуйтеся темними окулярами, коли перебуваєте на сонці. Не забувайте і про капелюх.
- Харчуйтеся правильно, їжте більше овочів і фруктів. Особливо лікарі рекомендують шпинат і капусту.
- При необхідності приймайте вітаміни. Однак пам ятайте, що надлишок вітамінів – це теж погано. Може розвинутися гіпервітаміноз.
- Займайтеся спортом. Це зміцнює весь організм, в тому числі і судини.
- Регулярно перевіряйте свій зір, в тому числі і самостійно по решітці Амслера. При перших же ознаках макулодистрофії негайно звертайтеся до лікаря. Вилікувати це захворювання поки не можна, але можна зупинити його розвиток, і краще це зробити на початковій стадії