Кількість послідовників ХАМАС у соціальних мережах різко зросла після нападу. Америка безсила зупинити це – CNN
Хамасу заборонено доступ до більшості платформ соціальних мереж. Але після терористичної атаки на Ізраїль 7 жовтня у популярному додатку для обміну повідомленнями Telegram різко зросла його кількість читачів.
Один обліковий запис, який належить бригадам Аль-Касам, озброєному крилу руху ХАМАС, збільшився втричі, а кількість переглядів відео та іншого вмісту, опублікованого в обліковому записі, зросла в десять разів.
ХАМАС визнано іноземною терористичною організацією в Сполучених Штатах, а нові закони про Інтернет у Європейському Союзі означають, що великі платформи соціальних мереж можуть зазнати покарання за розміщення терористичного контенту.
Meta та Google забороняють облікові записи ХАМАС, але Telegram, компанія, заснована підприємцем російського походження, яка зараз базується в Дубаї, вирішила дозволити групі продовжувати користуватися своїм сервісом.
X, колишня Twitter, каже, що також заборонила ХАМАС і видалила «сотні» «афілійованих з ХАМАС облікових записів»
Проте минулого тижня Європейський Союз оголосив про початок розслідування щодо компанії щодо дезінформації та незаконного контенту про конфлікт на її платформі.
Зростаюча аудиторія ХАМАС
На Telegram-канал військового крила ХАМАС, Бригад Аль-Касама, на момент нападу було близько 200 000 читачів. Відповідно до аналізу Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень Атлантичної ради кількість читачів каналу зросла більш ніж утричі.
До атаки пости на каналі переглядали в середньому близько 25 тис. разів, зараз їх переглядають понад 300 тис. разів, тобто більше ніж у 10 разів.
Згідно з даними Memetica, компанії з аналізу загроз, інший канал, який публікує відеоповідомлення від представника ХАМАСу, мав близько 166 000 підписників до 7 жовтня, а зараз має понад 414 000 підписників.
Через свої дуже вільні правила модерації вмісту Telegram став популярним серед екстремістських груп у всьому світі та серед ультраправих груп у Сполучених Штатах, сказав Брайан Фішман, який раніше керував командою Meta, яка займалася боротьбою з терористичними та іншими небезпечними організаціями, і який зараз працює у Cinder, компанії довіри та безпеки, співзасновником якої він є.
Популярність Telegram у США почала зростати після атаки 6 січня на Капітолій США, коли видатні торговці теоріями передвиборної змови почали використовувати платформу після того, як їх вигнали з таких сайтів, як Facebook і Twitter. Близько 800 мільйонів людей використовують Telegram у всьому світі, каже його засновник.
Фішман сказав, що величезне зростання кількості людей, які стежать за обліковими записами Хамасу в Telegram, викликає занепокоєння, але це не означає, що всі підписники є прихильниками, зазначивши, що багато журналістів, дослідників та інших людей, ймовірно, стежать за обліковими записами.
Але він сказав, що Telegram може бути ефективним інструментом пропаганди: «Я думаю, що це справді хвилює, коли група може донести своє повідомлення до ширшого кола людей. І деякі з цих людей будуть примножувачами сили, тому що вони візьмуть цей матеріал і опублікують його на інших платформах. Це дійсно та модель, яку ми бачили з ІДІЛ».
Telegram заснував підприємець російського походження Павло Дуров. Дуров покинув Росію в 2014 році після того, як відмовився передати російському уряду дані іншої заснованої ним технологічної компанії про проукраїнських протестувальників.
«Раніше цього тижня ХАМАС використовував Telegram, щоб попередити цивільних осіб в Ашкелоні покинути територію перед їх ракетними ударами», — написав Дуров у публічній публікації в Telegram у п’ятницю, пояснюючи, чому він і надалі дозволить ХАМАС використовувати свою платформу. «Чи допомогло б закриття їхнього каналу врятувати життя чи поставило б під загрозу більше життів?»
Дуров стверджував, що Telegram відрізняється від інших платформ тим, що не використовує алгоритмів для просування контенту, і що канали ХАМАС у Telegram «служать унікальним джерелом інформації з перших рук для дослідників, журналістів і фактчекерів».
Чи можна притягнути Telegram до відповідальності?
Протягом багатьох років критики соціальних медіа намагалися притягнути платформи до відповідальності, судячись з ними за вміст, який вони розміщують, включаючи матеріали, створені терористичними групами.
Але суди США загалом косо дивляться на цей тип судових процесів, і за словами Джона Берґмаєра, адвоката, який спеціалізується на платформах, лише небагато потенційних позовів щодо модерування вмісту, пов’язаних із війною Ізраїлю та ХАМАС, зайдуть дуже далеко, принаймні в Сполучених Штатах. питання відповідальності в Public Knowledge, американській групі захисту прав споживачів.
У Сполучених Штатах Інтернет-платформи мають широкі повноваження модерувати те, що з’являється на їхніх платформах, і це право юридично захищено як Першою поправкою, так і розділом 230 Закону про пристойність у комунікаціях, актуального федерального закону, який широко критикували республіканці. і демократи за те, що відпустили технологічні компанії, хоча й з різних причин.
Розділ 230 принесе користь таким платформам, як Telegram, дозволяючи стверджувати, що рішення про розміщення або видалення терористичного контенту не можуть бути оскаржені в судах США. І це може ускладнити для позивачів застосування судових позовів, щоб змусити Telegram видалити вміст ХАМАС.
Telegram потенційно може зіткнутися з більш жорсткою перевіркою в Європейському Союзі, де існують правила, що вимагають від платформ видаляти терористичний контент протягом години після того, як орган ЄС повідомить їх про його існування. Платформи, які не дотримуються вимог, можуть отримати штраф у розмірі до 4% річного доходу.
Минулого тижня Європейський Союз попередив дуже великі платформи, що вони також можуть бути оштрафовані на мільярди, якщо їхня обробка незаконного контенту або неправдивої та дезінформації порушує Закон про цифрові послуги (DSA), закон, який набув чинності для компаній, зокрема Meta, X і TikTok у серпні.
Незрозуміло, чи Європейська комісія надсилала подібні попередження Telegram чи запитувала інформацію з платформи, а речник Тьєррі Бретона, єврокомісара, який надіслав минулого тижня попередження технологічним компаніям, не відразу відповів на запитання про те, як чиновники ЄС ставляться до Телеграма. Але Telegram не входить до офіційного списку дуже великих платформ ЄС, на які поширюються зобов’язання DSA.