Право

Теракт в окупованій Оленівці: оприлюднено висновки розкриття злочину

У ніч на 29 липня 2022 року на території колонії в окупованому селищі Оленівка (Донецька область) стався вибух і було зруйновано барак, де утримувалися захисники Маріуполя.

Свідоцтва військовополонених, слідчих і сімей загиблих, а також внутрішній аналіз ООН вказують на Росію як на винуватця та виконавця теракту.

Як пише видання AP, із 193 українців, які перебували в колонії, додому повернулися менше ніж два десятки. “Вранці 27 липня 2022 року російські охоронці зібрали групу ув’язнених і відвели їх у промислову частину колонії, подалі від решти п’яти бараків для військовополонених. Їх відвезли в будівлю зі шлакоблоків із бляшаним дахом. Там було 100 ліжок без матраців і з наспіх виритим туалетом”, – пише видання з посиланням на слова тих, хто вижив.

Того ж дня охоронці одягли бронежилети і каски, чого раніше не робили. Коли вночі стався вибух, вогонь охопив будівлю. Один зі свідків згадує, що охоронці стояли і сміялися, кидаючи ганчірки і ліхтарики в панікуючих українців. А наступного дня тих, хто вижив, ізолювали від решти військовополонених у колонії.

Як зазначило видання, внутрішній аналіз ООН показав, що їх ізолювали спеціально, щоб вони не розповіли іншим у колонії про те, що сталося тієї ночі.

Згідно з аналізом ООН, іншу частину українських військовополонених відправили до розбомблених бараків і наказали прибрати уламки та тіла, що залишилися. За дві години цю групу відправили до найближчого ангару, і дехто бачив, як люди в камуфляжі приносили коробки з боєприпасами до місця вибуху і розкладали фрагменти HIMARS на синю лавку неподалік.

Невдовзі прибули російські чиновники в супроводі російських журналістів, чиї фотографії викривлених, обвуглених двоярусних ліжок, фрагментів HIMARS і тіл, які лежать на сонці, розповсюдилися по всьому світу.

Українці, які були в сусідньому бараку, розповіли, що після того, як усі пішли, люди в камуфляжі прибрали все по ящиках і пішли.

Місія ООН для розслідування цього теракту була розформована 5 січня 2023 року, так як жодного разу і не відвідавши колонію.

Окрема Місія з моніторингу прав людини в Україні, яка базувалася в країні з 2014 року, не стала чекати. Команда вивчила показані на російському телебаченні свідчення 16 тих, хто вижив, яких доправили в лікарню, вивчила публічні зображення з місця подій і проаналізувала 20 заяв російських чиновників, які відвідали в’язницю.

В одному зі звітів Місії зазначено, що атака відбулася зі сходу на захід. Російська територія розташована на схід від окупованого Донецька. Однак ООН не стала публічно звинувачувати Росію.

Інших же Активних міжнародних розслідувань цього теракту більше не ведеться, а українське розслідування є одним із десятків тисяч військових злочинів росіян. Це порушує ширші питання про те, чи зможуть коли-небудь постати перед судом ті, хто скоїв злочини на окупованих територіях.

За словами Тараса Семківа з відділу з військових злочинів генеральної прокуратури України, розслідування триває. Тепер завдання полягає в тому, щоб ідентифікувати використану зброю в надії, що це допоможе з’ясувати, хто замовив напад. Семків сказав, що розслідування звузило версію до трьох версій: артилерія, закладена вибухівка або гранатомет.

Семків повідомив, що жоден міжнародний слідчий не запитував інформацію у Генпрокуратури після загибелі військовополонених у Оленівці, включно зі створеною, а потім розформованою місією ООН. Він сказав, що початковий оптимізм з приводу місії згас, щойно стало зрозуміло, що вона взагалі не проводитиме розслідування, якщо не матиме доступу до в’язниці.

Нагадаємо, майже через рік Україна повернула тіла захисників, які загинули в Оленівці.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України