Тіньовий флот іржавих російських танкерів, які РФ скупила для перегонки на Захід нафти в обхід західних санкцій, позбувся ключової стоянки в Середземному морі. Там нафту переливали із судна на судно для подальшого транспортування в Азію.
Військово-морський флот Греції ще на два місяці перекрив Лаконську затоку – у найпівденнішій затоці материкової Греції та всієї Європи, через яку пролягає морський шлях у напрямку Суецького каналу. Тут тривають військові навчання.
У результаті затока, де ще на початку року щомісяця перевалювали 200-400 тисяч тонн нафти з РФ, буде недоступною для всіх комерційних суден, зокрема російських, повідомляє Bloomebrg з посиланням на дані Гідрографічної служби Греції.
Навчання, які де-факто закрили затоку і заборонили рух суден біля берегів південно-східного Пелопоннесу, стартували на початку травня і відтоді неодноразово продовжувалися. У результаті перевалка російської нафти поблизу грецького порту Каламата практично припинилася, а трейдерам довелося шукати нові стоянки для танкерів.
Раніше “тіньовому флоту” вже довелося покинути Сеуту на узбережжі Північної Африки, яка була важливою точкою для перевантаження палива “борт-борт”, оскільки іспанська влада посилила правила щодо STS-операцій з нафтою.
За словами трейдерів, яких цитує Reuters, операції з перевалки російської Urals “борт-борт” перемістилися на південь – у єгипетські порти Дамієтта і Порт-Саїд, де постачальники нафти з РФ перевантажують сировину з танкерів класу Aframax на більші судна VLCC, а також до берегів Мальти.
Влітку новою стоянкою для “тіньового” російського флоту стала північна частина Егейського моря. У липні щонайменше чотири танкери з дизпаливом і газойлем загальним об’ємом близько 123 тисячі тонн вийшли з російських чорноморських портів Тамань і Туапсе в зону на південь від грецького острова Хіос. Від початку серпня ще три танкери завантажили близько 100 тисяч тонн у чорноморському порту Туапсе і також прямують до Північно-Егейських островів, за даними LSEG.
Нагадаємо, Британія закликала світ об’єднатися, щоб зупинити російську військову машину. Важливою частиною цієї боротьби є “полювання” на тіньовий флот, який нелегально транспортує російську нафту.
Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) запровадили заборону на захід у свої води суднам під прапором Камеруну. У такий спосіб Абу-Дабі намагається тримати на дистанції ризиковані судна, які використовуються для транспортування підсанкційної російської нафти.