1 травня у Верхній Австрії набуває чинності поправка до Закону про охорону довкілля, що містить додаткові пункти про боротьбу зі світловим забрудненням довкілля.
Це робить її першою федеральною землею, яка “активно бореться із забрудненням повітря”, заявив у середу член земельної ради з навколишнього середовища Штефан Кайнедер (“Зелені”). Години громадського освітлення в населених пунктах обмежуються періодом з 6:00 до 22:00.
“Там, де є люди, залишиться світло”, – пояснили в раді. Основна ідея полягає в тому, що в майбутньому вночі має світити рівно стільки світла, скільки необхідно, щоб не ставити під загрозу безпеку на вулицях. З огляду на це, муніципалітети тепер покликані встановити обов’язкові години роботи, адаптовані до їхніх потреб на відповідних вулицях. Крім того, громадське освітлення повинне мати лише екологічно чисте та безпечне для здоров’я тепле світло, а кут променя ліхтарів може становити максимум 70 градусів. Ці вимоги поширюватимуться на всі нові системи освітлення в громадських місцях з травня; старі системи мають бути переобладнані до 2029 року.
Рішення про те, вимикати або приглушати вуличне освітлення, в кінцевому підсумку ухвалюють самі громади – федеральні дороги або міські магістралі виключаються через їхню юрисдикцію. Кайнедер вважає, що місцеві жителі дуже зацікавлені в економії енергії. Однак досі їм не вистачало юридичної визначеності, щоб вимкнути світло. Це було створено з поправкою до закону.
Нічний пейзаж тепер визнано “охоронюваним надбанням” у Верхній Австрії, сказав він, задоволений першим кроком у боротьбі зі світловим забрудненням і недбалим використанням штучного світла. Через два роки буде оцінено, чи справді закон призведе до темніших ночей і, отже, до “спокійнішого сну для людей” і безпечніших умов життя для нічних тварин.