Виступаючи перед студентами, Глава УГКЦ наче між іншим сказав, що архівні дані свідчать, що Тараса Шевченка хрестив “священик-уніат”. Себто греко-католицький священик.
Багато хто відразу обурився б: та чи може так бути, щоб поета, народженого на православній Черкащині, хрестив греко-католицький священик?
Втім чимало дослідників творчості та життя Кобзаря твердять, що таки справді — Тарас Шевченко був хрещений як греко-католик.
Дослідники у своїх судженнях опираються на фотокопію свідоцтва про хрещення Шевченка, яка зберігається у київському музеї. А також на спогади тих, хто був знайомий особисто з Кобзарем.
Про що йдеться у цьому документі?
– Є відповідне свідоцтво про хрещення. Фотокопія документа зберігається у Національному музеї Тараса Шевченка в Києві, — розповідає протоієрей Михаїл Шевченків, доктор філософських наук, який спеціалізується у шевченкознавстві. — Зрештою, є конкретні історичні факти, які засвідчують чесні науковці, сучасники Тараса Шевченка. Ось що пише з цього приводу біограф поета, автор книги “Тарас Шевченко-Гру-шівський: Хроніка його життя” (1914 рік) Олександр Кониський, який особисто знав Кобзаря, листувався з ним і сам був православним християнином: “Запевне відомо теж, що в обох селах (тобто в Кирилівці і Моринцях) в першій половині XVIII ст. були церкви греко-католицької релігії, в обох во ім’я св. Івана Богослова”.
Кониський також додає: “… дитину хрестили 28 лютого (за старим стилем), хрещеним батьком був Моринецький посполитий Григорій Дяденко. Хрестив священик Іван Базаринський”. Щодо ім’я священика Базаринського є певні сумніви. У деяких джерелах його називають Іваном, а в інших — Олексієм. Як би там не було, Олександр Кониський посилається на документ “метрична випись з книг Моринецької церкви, надрукованій двічі в “Київській старині”. Це об’єктивне неупереджене свідчення як про самого новонародженого, новоохрещеного Тараса — парафіянина церкви святого Івана Богослова, так і про його односельців та батьків.
Є також відомості, що шваґер Кобзаря — Вартоломій Шевченко, твердив, що Тарас у школі писав себе не інакше, як Грушів-ський. Знаємо, що прадід поета, Андрій, учасник битви під Полтавою 1709 року, який був на боці гетьмана Івана Мазепи, переховувався від Петра І й оженився з донькою Івана Шевця в Кирилівці, а як приймак був названий людьми Шевченком. І так Кобзар підписувався під своїми поезіями, хоч у копіях свідоцтв народжень, вінчань і смертей родини Тараса є всюди Грушівські.
– А як щодо тверджень деяких дослідників-шевченкознавців, що поет був атеїстом?
– Є й факти, які свідчать про те, що Тарас Шевченко не вважався членом Православної Церкви Московської. А таке православ’я на Правобережній Україні впроваджене московським царем у 1834 — 1838 роках. А Шевченко був проти такого поглинання християнства київської традиції. І про це він писав у своїх “Щоденниках”. Кобзар прагнув, аби християнство було автентичним, спиралося на Євангеліє і традиції не були спотвореними. Влучно про цю позицію поета каже Євген Сверстюк: “Шевченко ніколи не був антирелігійним чи антихристиянським, він завжди був антифарисейським”. Можливо, саме тому до великого українського патріота Російська Православна Церква ставилася неприхильно.
— Про що саме йдеться?
— Після смерті Кобзаря Російська Православна Церква через Святіший Синод у Санкт-Петербурзі своїм обіжником (циркуляром) від 31 січня 1914 року (за старим стилем) забороняла православному духовенству на теренах всієї Росії правити панахиду по Шевченку.
Не дивно, що у день народження Тараса Шевченка 25 лютого (за старим стилем) 1914 року на дверях собору святої Софії, Володимирського собору, Десятинної церкви та інших храмів Києва повивішували величезні оголошення: “Панахиди по Шевченке служить не будут!” Таким чином ненависть до Кобзаря й усього українського замкнулася в суцільне коло.
Тим часом Митрополит Андрей Шептицький ще у 1912 році, за два роки до того, як було прийняте згадане рішення Синоду РПЦ, як Глава Української Греко-Католицької Церкви у святкові березневі дні приїхав зі Львова до Києва й у переповненому костелі святого Миколая правив панахиду по Шевченкові, на якій співав студентський церковний хор та хор студентів духовної академії (православної). Тоді вперше в Києві пролунала молитва за спасіння душі чи не найкращого сина нашої Батьківщини.
Богданна МАРТИНИК.
Одна з найбільших ТЕС України - Курахівська теплоелектростанція - припинила своє існування. Російська армія знищила…
У Києві почали орудувати російські диверсанти: поліція фіксує хвилю акцій проти силовиків. Наймити противника використовують…
Командувач ДШВ, Герой України, бригадний генерал Ігор Скібюк пояснив, чому українські війська на фронті стоять…
У Фінляндії 75 жінок проходять підготовку до можливої війни з Росією. Фінляндія активно підтримує Україну…
Сполучені Штати вже активно тестують наступника ракети ATACMS, яка може знищувати цілі на більших відстанях…
Служба безпеки України запросила журналістів до уламків нової балістичної ракети, якою 21 листопада російська армія…