Пам’ятаєте, як в дитинстві нас примушували їсти супи і говорили, як це корисно? Разом з дієтологом Наталією Фадєєвою ми вирішили з’ясувати, чи справді це так і чи існують протипоказання до вживання супів. Зараз ви дізнаєтеся, чи ваші батьки були праві.
— Супи можуть бути абсолютно різними за наповнення — на базі ясних і рибних бульйонах, грибні, овочеві, злакові, молочні, фруктові — і, відповідно, різними за властивостями. Супи — це таке ж блюдо, як і друга, тільки з додаванням води, що часто робить їх більш легкими для засвоєння і менш калорійним (за винятком дуже жирних супів на базі ясних і рибних бульйонах).
Мінусів у вживанні супів немає. Суп на обід або вечерю — відмінний варіант гарячого харчування або додатковий прийом рідини, що сприяє охолодженню організму (у разі літніх холодних супів).
Утримуватися від вживання супів немає ніякої необхідності. Але є такі види супів, які можуть бути протипоказані людям при деяких захворюваннях. Наприклад, при атеросклерозі і захворюваннях серцево-судинної системи не рекомендується їсти супи з жирного м яса, жирної риби, субпродуктів і птиці з шкірою — вони містять багато холестерину.
Людям же з фосфатурією (порушення обміну фосфору і кальцію в організмі, що веде до випадання в осад нерозчинних фосфатний солей. — Прим. ред.), навпаки, м’ясні бульйони будуть корисні.
Жирні супи можуть завдати шкоди людям із захворюваннями печінки і підшлункової залози. Страждають цукровим діабет протипоказана литки на квасі або фруктові супи з рисом і додаванням цукру або компоту.
Людям з ожирінням підійдуть легкі овочеві супи або супи із нежирної курячою грудкою або пісної індичкою, нежирної рибою: тріскою, хеком, судаком, путасу, минтаєм.
Людям із подагру та порушеним білковим обміном краще всього їсти овочеві, круп’яні і фруктові супи, але при цьому виключити грибні, бобові і з білковими бульйонами. При оксалатурії (хвороба, при якій відзначається підвищений вміст щавлевокислого кальцію. — Прим. ред.) протипоказані щавелевые супи. При набряках гарні рисові і рисово-молочні супи, при цьому не рекомендуються солоні супи на тані, айраном, квашеній капусті, розсольник.
Для маленьких дітей і після загострень захворювань травного тракту або після хірургічних втручань для поліпшення засвоєння поживних речовин і механічного зменшення впливу на слизову відмінно підійдуть нежирні супи-пюре.
Для кожної людини з якимось захворювання знайдуться супи, які можуть допомогти йому стати здоровішими. Один з принципів харчування — різноманітність. Вибір супів величезний, але я б не рекомендувала зловживати супами з жирними наваристими бульйонами — весь жир і холестерин знаходиться в бульйоні. Віддавайте перевагу овочевим супам з зеленню.
І пам ” ятайте, що правильне харчування — запорука гарного здоров’я!