Таємнича Мексика у фотографіях – загублене в джунглях стародавнє місто майя

Мексика – країна з багатою і цікавою історією. Колись тут процвітали цивілізації ацтеків і майя, а сьогодні вона готова прийняти туристів з різних країн світу, щоб познайомити зі своєю цікавою культурою.

Вb тільки уявіть: злившись в одне ціле з дошкою для серфінгу, ви гребете в бік узбережжя, а позаду вас простягаються білі-білі пляжі. Або пірнаєте з аквалангом у підводну печеру в оточенні рибок, наче намальованих яскравою гуашшю. Ось ви стоїте в тропічній частіше і під крики барвистих папуг розглядаєте ієрогліфи майя на стінах храмів Паленке. А в проміжках – намагаєтеся спробувати хоча б частина з 300 місцевих сортів текіли, причому без всяких там піжонських лаймів і солі, а як суворі мексиканські мачо – з томатним соком, щедро приправленим чилі.

Пам ятки Мексики – це численні пам’ятники культури та історії, що зберігають в собі багату спадщину цієї країни. Пропоную вам прогулятися з нашою сім’єю по одному із стародавніх міст майя, розташований в джунглях штату Чьяпас в Мексиці, на висоті 150 м над рівнем моря, під назвою Паленке (Palenque).

Подейкують, що руїни Паленке вважаються одними з найбільш важливих археологічних пам ” ятників майя в Мексиці. Не будемо сперечатися, одне скажу напевно: його красиве природне оточення поза всяких епітетів. Стародавнє місто розташоване серед порослих лісом пагорбів, поруч протікає струмок і є невеликі, але дуже красиві водоспади. Серед усієї цієї зелені всіх кольорів і відтінків виростають великі піраміди і храми.

Поєднання природи і стародавніх руїн надає цьому місцю особливу ауру. У 1981 році мексиканський уряд додало Паленке статус національного парку, а з 1987 року він включений у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Тут душевно, спокійно і дуже волого (ось прямо дуже волого). Так, це перлина.

Тільки-тільки ступаємо на територію археологічної зони Паленке (Zona arqueologica Palenque), робимо кілька кроків і опиняємося в гущі подій. Ніяких передмов, невиразних руїн і дрібних будівель – відразу міць стародавньої цивілізації майя у всій красі.

Пам ятки Паленке

Скажу чесно, мені зовсім не цікаво, як називається та чи інша будівля, просто подобається сприймати картинку в цілому, без імен, штампів і висновків археологів. Тому я не стану скрупульозно доносити до вас назви всіх храмів Паленке і їх опису, згадаю лише знакові споруди, покажу, наскільки це місце незвично, красиво і таємниче і дам кілька практичних порад.

В період культурного розквіту Паленке був набагато красивіший, бо як монументи були покриті декоративною штукатуркою, пофарбованої в сині відтінки. Про існування захованого глибоко в джунглях міста не відали до 1746 року. Назва “Паленке” місту дали в післяколумбовий період, а за часів майя місто носило назву Лакум-Ха, що в перекладі означає “Велика вода”. Поселення на цьому місці існувало з 300 р. до н. е.., але статус важливого міста майя Паленке придбав у класичний період (300-900 рр.). Більшість збережених будівель збудували між 7 і 10 віками, а він досяг вершини могутності у часи правління Пакаль і його сина Чан-Бахлума (600 до 700 рр.). Потім жителі покинули місто, а оскільки цей регіон Мексики приймає найбільшу кількість опадів, руїни швидко сховалися в густих хащах джунглів.

На сьогоднішній день близько третини міста розкопані археологами. Блукаючи між руїн або оглядаючи парк з вершини висотних монументів, всюди видно пагорби. По більшій частині це не пагорби, а храми і піраміди майя, заховані заростями джунглів.

Основна гордість Паленке не в його розмірах або давнині (багато інших археологічних пам’яток більші і старші). Його важливість полягає в розташуванні посеред джунглів), нетиповою для майя архітектурі та епіграфіки (написи).

Потрапивши на Головну Площу (Plaza Principal), ви побачите візитну картку Паленке – Храм написів (Templo de las Inscripciones). На нього, на жаль, потрапити не можна – все обгороджено натягнутими мотузками. Храмом написів цю піраміду назвали за розташованих на ній табличок з написами. Це найвища піраміда в Паленке, висота її 23 м. На вершину веде 69 ступенів, всього там 617 ієрогліфів, не всі з них ще розшифровані. Написи розповідають про правителів Паленке і про життя Пакаль.

А ось поруч знаходиться гробниця Червоної Цариці, яку можна відвідати. Цю гробницю виявили зовсім недавно, в 1992 році. У саркофазі лежав скелет жінки, ким вона була – поки не встановлено.

Зліва від Храму Написів – одна з ключових будівель комплексу – Палац (El Palacio). Вісь вже є, що поразглядывать і де полазити: галереї, внутрішні дворики, безліч приміщень з добре збереженими барельєфами, орнаменти на стінах, навіть підземні ходи є, альо у них доступ цікавим туристам закритий.

Зі стін Палацу видна ще одна відособлена група будівель, схована серед розлогих дерев – так звана Паленкска Тріада або Група Хреста, що знаходиться на підвищенні. З храмів цієї групи відкриваються чудові панорами Паленке, головне, не лінуватися дертися по сходах.

Якщо піти від Палацу в протилежну сторону, потрапимо в джунглі. Тут теж руїни храмів, але вони не дуже добре збереглися. Стежки ведуть нас в джунглі: сходинки вгору, вниз, сплетені вузлами коріння дерев, покриті мохом камені, хитросплетіння ліан. Тут, в джунглях на радість туристів сховалися невеликі, але симпатичні водоспади. Якби не численні таблички і характерний шум води, вони цілком могли б стати несподіваним сюрпризом.

На жаль, в водоспадах купатися заборонено, але ми знайшли кулуарне місце подалі від людських очей, де вдосталь накупалися. Буйна рослинність і цілюща волога залишають незабутні враження.

Далі стежка привела нас до колоритного підвісному містку, де думки зупиняються і хочеться дихати на повні груди.

Паленке: корисна інформація

Руїни майя знаходиться приблизно в 7 км від невеликого містечка Санто-Домінго-де-Паленке. Тут є готелі, відмінні кафе і ресторани, так що ніяких проблем з проживанням і дозвіллям не буде. На замітку батькам: на головній площі міста є розважальні розваги для дітей: батути, надувні містечка, електромашинки і вулична їжа. Знайте готелі нескладно, містечко невелике, тому майже всі вони розташовані уздовж центральної вулиці Benito Juarez або на паралельних вулицях. Ми зупинилися в дуже затишному Hotel Aguila Real, де сторгувалися за 550 peso/ніч (31$) зі сніданком.

Найдешевший спосіб дістатися до руїн Паленке – на маршрутках (colectivos), з вулиці Allende (між вулицями Benito Juarez і Miguel Hidalgo) щодня з 6 ранку до 6 вечора. Шукайте на лобовому склі маршруток напис “Ruinas”, або почуєте зазивалу, який зі швидкістю світла буде викрикувати все те ж заповітне слово “Ruinas”.

Проїзд в одну сторону коштує 20 песо (1,12$) з людини, їхати 15 хвилин.

Археологічний комплекс Паленке відкритий для відвідування з 8:00 до 17:00, вхід в комплекс закривається в 16:30. Вхід в парк Паленке: 32 песо (1,80$), вхідний квиток в комплекс Паленке: 70 песо (4$). Так-так, заплатити доведеться два рази, спочатку 32 песо на в їзді в парк, не виходячи з маршрутки, і другий раз перед археологічною зоною, в касі – 70 песо. Купивши квиток в касі, і дійшовши безпосередньо до входу в археологічну зону, можна попросити схему місцевості, на якій позначені всі храми. Роздають схемки в Informacion Turistica de.

У маленькому містечку Санто-Домінго-де-Паленке, звичайно ж, немає аеропорту, тому добираються сюди потрібно на машині або автобусі з інших міст Мексики. Ми взяли комфортабельний автобус фірми ADO з міста Сан-Крістобаль де лас Касас, заплатили 240 песо/людини (14$) і через п’ять годин їзди були на місці. Також багато автобусів курсують з Tuxtla gutierrez (шість годин), Вілья (2,5 години), Меріда (10 годин), Кампече (5 годин), Канкун (13 годин). Щодня один або два автобуси відправляються з Мехіко (16 годин), Оахака (15 годин), Плайя дель Кармен (12 годин) і Тулум (12 годин). Найближчий аеропорт знаходиться в місті Вільяермоса (Villahermosa), звідти близько двох годин їзди на автомобілі.

Порівняно з Чичен-Нею, менш відомий Паленке відрізняється спокійною атмосферою і меншою настирливістю місцевих жителів, які намагаються продати сувеніри приїжджим туристам. До того ж, туристам не забороняється підніматися на більшість стародавніх пірамід. Плануйте витратити більшу частину дня (ми провели там 6 годин), тоді ви можете відвідати всі монументи, прогулятися по джунглях, зануритися швиденько у водоспаді і ще частину годині провести у музеї. Краще всього відвідати руїни рано вранці з моменту відкриття парку в 8 годин, коли піраміди оповиті туманом на тлі джунглів.

І так, обов’язково спробуйте мексиканське морозиво або як його тут називають “палетас” – аналог нашого фруктового льоду, тільки тут він не завжди з фруктів. Палетас може бути овочевим, гострим або солоним. Безперечний переможець у нашій сім’ї – це мангове морозиво.

Приємної і “смачної” вам прогулянки по дивовижній Мексиці!

Гриненко Ганна

Щаслива дружина, мама і засновник блогу www.gryntravel.com

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

fifteen − 13 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh