Мексика – країна з багатою і цікавою історією. Колись тут процвітали цивілізації ацтеків і майя, а сьогодні вона готова прийняти туристів з різних країн світу, щоб познайомити зі своєю цікавою культурою.
Вb тільки уявіть: злившись в одне ціле з дошкою для серфінгу, ви гребете в бік узбережжя, а позаду вас простягаються білі-білі пляжі. Або пірнаєте з аквалангом у підводну печеру в оточенні рибок, наче намальованих яскравою гуашшю. Ось ви стоїте в тропічній частіше і під крики барвистих папуг розглядаєте ієрогліфи майя на стінах храмів Паленке. А в проміжках – намагаєтеся спробувати хоча б частина з 300 місцевих сортів текіли, причому без всяких там піжонських лаймів і солі, а як суворі мексиканські мачо – з томатним соком, щедро приправленим чилі.
Пам ятки Мексики – це численні пам’ятники культури та історії, що зберігають в собі багату спадщину цієї країни. Пропоную вам прогулятися з нашою сім’єю по одному із стародавніх міст майя, розташований в джунглях штату Чьяпас в Мексиці, на висоті 150 м над рівнем моря, під назвою Паленке (Palenque).
Подейкують, що руїни Паленке вважаються одними з найбільш важливих археологічних пам ” ятників майя в Мексиці. Не будемо сперечатися, одне скажу напевно: його красиве природне оточення поза всяких епітетів. Стародавнє місто розташоване серед порослих лісом пагорбів, поруч протікає струмок і є невеликі, але дуже красиві водоспади. Серед усієї цієї зелені всіх кольорів і відтінків виростають великі піраміди і храми.
Поєднання природи і стародавніх руїн надає цьому місцю особливу ауру. У 1981 році мексиканський уряд додало Паленке статус національного парку, а з 1987 року він включений у список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Тут душевно, спокійно і дуже волого (ось прямо дуже волого). Так, це перлина.
Тільки-тільки ступаємо на територію археологічної зони Паленке (Zona arqueologica Palenque), робимо кілька кроків і опиняємося в гущі подій. Ніяких передмов, невиразних руїн і дрібних будівель – відразу міць стародавньої цивілізації майя у всій красі.
Пам ятки Паленке
Скажу чесно, мені зовсім не цікаво, як називається та чи інша будівля, просто подобається сприймати картинку в цілому, без імен, штампів і висновків археологів. Тому я не стану скрупульозно доносити до вас назви всіх храмів Паленке і їх опису, згадаю лише знакові споруди, покажу, наскільки це місце незвично, красиво і таємниче і дам кілька практичних порад.
В період культурного розквіту Паленке був набагато красивіший, бо як монументи були покриті декоративною штукатуркою, пофарбованої в сині відтінки. Про існування захованого глибоко в джунглях міста не відали до 1746 року. Назва “Паленке” місту дали в післяколумбовий період, а за часів майя місто носило назву Лакум-Ха, що в перекладі означає “Велика вода”. Поселення на цьому місці існувало з 300 р. до н. е.., але статус важливого міста майя Паленке придбав у класичний період (300-900 рр.). Більшість збережених будівель збудували між 7 і 10 віками, а він досяг вершини могутності у часи правління Пакаль і його сина Чан-Бахлума (600 до 700 рр.). Потім жителі покинули місто, а оскільки цей регіон Мексики приймає найбільшу кількість опадів, руїни швидко сховалися в густих хащах джунглів.
На сьогоднішній день близько третини міста розкопані археологами. Блукаючи між руїн або оглядаючи парк з вершини висотних монументів, всюди видно пагорби. По більшій частині це не пагорби, а храми і піраміди майя, заховані заростями джунглів.
Основна гордість Паленке не в його розмірах або давнині (багато інших археологічних пам’яток більші і старші). Його важливість полягає в розташуванні посеред джунглів), нетиповою для майя архітектурі та епіграфіки (написи).
Потрапивши на Головну Площу (Plaza Principal), ви побачите візитну картку Паленке – Храм написів (Templo de las Inscripciones). На нього, на жаль, потрапити не можна – все обгороджено натягнутими мотузками. Храмом написів цю піраміду назвали за розташованих на ній табличок з написами. Це найвища піраміда в Паленке, висота її 23 м. На вершину веде 69 ступенів, всього там 617 ієрогліфів, не всі з них ще розшифровані. Написи розповідають про правителів Паленке і про життя Пакаль.
А ось поруч знаходиться гробниця Червоної Цариці, яку можна відвідати. Цю гробницю виявили зовсім недавно, в 1992 році. У саркофазі лежав скелет жінки, ким вона була – поки не встановлено.
Зліва від Храму Написів – одна з ключових будівель комплексу – Палац (El Palacio). Вісь вже є, що поразглядывать і де полазити: галереї, внутрішні дворики, безліч приміщень з добре збереженими барельєфами, орнаменти на стінах, навіть підземні ходи є, альо у них доступ цікавим туристам закритий.
Зі стін Палацу видна ще одна відособлена група будівель, схована серед розлогих дерев – так звана Паленкска Тріада або Група Хреста, що знаходиться на підвищенні. З храмів цієї групи відкриваються чудові панорами Паленке, головне, не лінуватися дертися по сходах.
Якщо піти від Палацу в протилежну сторону, потрапимо в джунглі. Тут теж руїни храмів, але вони не дуже добре збереглися. Стежки ведуть нас в джунглі: сходинки вгору, вниз, сплетені вузлами коріння дерев, покриті мохом камені, хитросплетіння ліан. Тут, в джунглях на радість туристів сховалися невеликі, але симпатичні водоспади. Якби не численні таблички і характерний шум води, вони цілком могли б стати несподіваним сюрпризом.
На жаль, в водоспадах купатися заборонено, але ми знайшли кулуарне місце подалі від людських очей, де вдосталь накупалися. Буйна рослинність і цілюща волога залишають незабутні враження.
Далі стежка привела нас до колоритного підвісному містку, де думки зупиняються і хочеться дихати на повні груди.
Паленке: корисна інформація
Руїни майя знаходиться приблизно в 7 км від невеликого містечка Санто-Домінго-де-Паленке. Тут є готелі, відмінні кафе і ресторани, так що ніяких проблем з проживанням і дозвіллям не буде. На замітку батькам: на головній площі міста є розважальні розваги для дітей: батути, надувні містечка, електромашинки і вулична їжа. Знайте готелі нескладно, містечко невелике, тому майже всі вони розташовані уздовж центральної вулиці Benito Juarez або на паралельних вулицях. Ми зупинилися в дуже затишному Hotel Aguila Real, де сторгувалися за 550 peso/ніч (31$) зі сніданком.
Найдешевший спосіб дістатися до руїн Паленке – на маршрутках (colectivos), з вулиці Allende (між вулицями Benito Juarez і Miguel Hidalgo) щодня з 6 ранку до 6 вечора. Шукайте на лобовому склі маршруток напис “Ruinas”, або почуєте зазивалу, який зі швидкістю світла буде викрикувати все те ж заповітне слово “Ruinas”.
Проїзд в одну сторону коштує 20 песо (1,12$) з людини, їхати 15 хвилин.
Археологічний комплекс Паленке відкритий для відвідування з 8:00 до 17:00, вхід в комплекс закривається в 16:30. Вхід в парк Паленке: 32 песо (1,80$), вхідний квиток в комплекс Паленке: 70 песо (4$). Так-так, заплатити доведеться два рази, спочатку 32 песо на в їзді в парк, не виходячи з маршрутки, і другий раз перед археологічною зоною, в касі – 70 песо. Купивши квиток в касі, і дійшовши безпосередньо до входу в археологічну зону, можна попросити схему місцевості, на якій позначені всі храми. Роздають схемки в Informacion Turistica de.
У маленькому містечку Санто-Домінго-де-Паленке, звичайно ж, немає аеропорту, тому добираються сюди потрібно на машині або автобусі з інших міст Мексики. Ми взяли комфортабельний автобус фірми ADO з міста Сан-Крістобаль де лас Касас, заплатили 240 песо/людини (14$) і через п’ять годин їзди були на місці. Також багато автобусів курсують з Tuxtla gutierrez (шість годин), Вілья (2,5 години), Меріда (10 годин), Кампече (5 годин), Канкун (13 годин). Щодня один або два автобуси відправляються з Мехіко (16 годин), Оахака (15 годин), Плайя дель Кармен (12 годин) і Тулум (12 годин). Найближчий аеропорт знаходиться в місті Вільяермоса (Villahermosa), звідти близько двох годин їзди на автомобілі.
Порівняно з Чичен-Нею, менш відомий Паленке відрізняється спокійною атмосферою і меншою настирливістю місцевих жителів, які намагаються продати сувеніри приїжджим туристам. До того ж, туристам не забороняється підніматися на більшість стародавніх пірамід. Плануйте витратити більшу частину дня (ми провели там 6 годин), тоді ви можете відвідати всі монументи, прогулятися по джунглях, зануритися швиденько у водоспаді і ще частину годині провести у музеї. Краще всього відвідати руїни рано вранці з моменту відкриття парку в 8 годин, коли піраміди оповиті туманом на тлі джунглів.
І так, обов’язково спробуйте мексиканське морозиво або як його тут називають “палетас” – аналог нашого фруктового льоду, тільки тут він не завжди з фруктів. Палетас може бути овочевим, гострим або солоним. Безперечний переможець у нашій сім’ї – це мангове морозиво.
Приємної і “смачної” вам прогулянки по дивовижній Мексиці!
Гриненко Ганна
Щаслива дружина, мама і засновник блогу