Захист цивільних осіб має бути одним із центральних елементів миротворчих мандатів, так як вивчення еволюції конфліктів вказує на те, що під час них постійно збільшується кількість жертв серед невинних цивільних осіб. Про це, 26 жовтня 2016 року в Нью-Йорку, в ході засідання Четвертого комітету Організації Об’єднаних Націй, заявив архиєпископ Бернардито Ауса, постійний спостерігач Святого Престолу.
Єрарх перерахував жахливі феномени сучасних збройних конфліктів: величезні жертви серед дітей, масове переміщення населення, умисне знищення цивільної інфраструктури, повна зневага до безпеки співробітників гуманітарних організацій і журналістів та інші грубі порушення міжнародного гуманітарного права. Не можна закривати очі перед жахливим злочином проти жінок і дівчаток, злочином зґвалтування. Геноцид, військові злочини, етнічні чистки та злочини проти людяності продовжують існувати в різних куточках планети. Держави і міжнародне співтовариство зобов’язані захистити тих, хто їм піддається, нагадав ватиканський дипломат. Він додав, що саме миротворчі місії є основним інструментом ООН для надання допомоги країнам, ослабленим конфліктами.
Представник Святого Престолу підкреслив, що контроль над озброєннями є ефективною стратегією для запобігання конфліктів, захисту цивільних осіб, відновлення миру і сприяння примиренню. Він звернувся із закликом до держав обмежити виробництво, продаж та дарування зброї, особливо в конфліктних районах або районах прихованих конфліктів.
Глибоко турбують сексуальні зловживання та інші форми експлуатації з боку миротворців Організації Об’єднаних Націй, зізнався ватиканський дипломат. Світ очікує, що весь миротворчий персонал буде дотримуватися найвищих стандартів поведінки, підходити до своєї місії професійно і дисципліновано в усі часи заради миру.
Архиєпископ Ауса передав глибоку вдячність Папи Франциска для миротворців ООН, яким вдалося домогтися відновлення миру і стабільності в багатьох регіонах світу, і підтвердив прихильність Святого Престолу співпрацювати для запобігання, врегулювання та стабілізації конфліктів, а також зміцнення миру.
Джерело: