З 11 по 15 січня у м. Волос (Греція) відбувалася конференція Міжнародної православної богословської асоціації (IOTA), на яку з’їхалося понад 400 переважно православних богословів з усього світу, зокрема і з України. У ній взяв участь д-р Томас Марк Немет, священник УГКЦ і професор факультету католицького богослов’я у Віденському університеті.
Він також є консультантом екуменічного фонду «Pro Oriente» та співголовою створеної у 2019 році Групи православно-східно-католицького діалогу (oec.dialogue.group). Отець Томас виступив із доповіддю на тему «Роздуми про православно-католицький діалог зі східно-католицької перспективи», покликаючись на публікацію OEC «Stolen Churches or Bridges to Orthodoxie» (за редакцією Владимира Латиновича й Анастасії Вуден).
Конференція IOTA стала добрим шансом представити перспективи для діалогу між православними та східними католицькими богословами, зокрема на академічному рівні. Крім історично обумовлених проблем, останнім часом збільшується позитивний досвід співпраці.
Oтець Томас Немет наголосив, що існують вагомі підстави не розглядати східні католицькі Церкви як мости між православ’ям і католицизмом. Однак вони виконують важливу посередницьку функцію всередині Католицької Церкви, яку не треба недооцінювати в питаннях екуменізму з православ’ям. Варто пам’ятати, що парадигма «уніатизму» сьогодні застаріла, а еклезіологічні підходи потрібно втілювати з урахуванням сучасних екуменічних викликів. Окрім того, цю думку наголошує грецький богослов проф. Дімітріос Керамідас у згаданій книзі. Професор Петер Де Мей з Бельгії також у доповіді говорив на тему екуменічного діалогу у світлі декрету «Orientalium Ecclesiarum» («Східні Церкви») та Баламандського документа. Обидва висловили сподівання, що активний обмін думками під час цієї насиченої конференції сприятиме міжцерковному зближенню.
Департамент інформації УГКЦза інформацією о. Томаса Марка Немета