У рамках реформи освіти профільне міністерство розробило проект закону, згідно з яким студенти, які відмовилися від трирічної “відпрацювання” після завершення навчання, будуть або переведені на контрактне навчання або відраховані з вишу.
У МОН повідомили, що до 2 листопада 2023 року можна надіслати свої повідомлення та зауваження на пропозицію. Там також пояснили, як відбуватиметься процес відрахування та яка його мета.
“Зобов’язання претендента на вищу освіту укласти договір про працевлаштування у разі надходження відповідної пропозиції від роботодавця є обов’язковою умовою його договору про навчання за державним, регіональним замовленням”, – йдеться у документі.
Отже, студент-бюджетник зобов’язаний ухвалити пропозицію про працевлаштування та укласти договір протягом одного місяця з дня надходження відповідної пропозиції. Документ може бути підписаний після закінчення половини терміну навчання, але не пізніше ніж за 6 місяців до його закінчення. Відповідно до договору, роботодавець має протягом трьох років забезпечити працевлаштування претенденту на освіту.
Якщо ж студент не виконав умови договору, він повинен повернути стипендію, яку отримував за весь час навчання. Якщо слухач лекцій відмовився від пропозиції працевлаштуватися, він повинен за власною заявою перевестися на контракт або його можуть відрахувати з вишу за порушення умов.
“Здобувач вищої освіти може відмовитися від укладання договору про працевлаштування, що передбачає його вступ на військову службу або на службу до органів охорони правопорядку, та продовжити навчання за державним, регіональним замовленням”, – повідомляється в документі.
Відповідний проект закону має на меті змінити та покращити спосіб фінансування вищої освіти та спрямований на більш різнобічне використання різних джерел грошей для студентів, підвищення ефективності витрачання державних коштів на навчання та удосконалення системи визначення, скільки студентів потрібно приймати і на які спеціальності.