1. За разовим перевезенням – страхування одного перевезення на заявлених Вами умовах. Буде зручно тим транспортним компаніям, які використовують страхування вантажу не на постійній основі.
2. На базі генерального договору – страхування на постійній основі всіх Ваших перевезень будь–яким видом транспорту по всьому світу в рамках єдиного договору страхування на заздалегідь обговорених умовах (обраних Вами параметрів при розрахунку). Страхування, як правило, відбувається шляхом відправлення повідомлення (декларації) по кожному перевезенню в Страхову компанію (дану дію ви можете виконувати зі свого особистого кабінету на сайті в інтернеті), або надання єдиного Бордеро по всіх перевезеннях за місяць. Страхування вантажу при перевезенні за генеральним договором заощадить ваш час (не потрібно заповнювати велику заяву на кожну відправку) і гроші (в генеральному договорі передбачена знижка за обсяги перевезень).
Одна з важливих особливостей даного страхового продукту: страхові суми за договором можуть бути вище фактичної (контрактної) ціни товару (у місці і в день оформлення страховки). Це особливо актуально для міжнародних контрактів доставки, в яких може бути передбачена вимога страхування на 110% від продажної ціни продукції, що перевозиться. На митниці цей момент можуть уточнити (поліс повинен надаватися в загальному пакеті супровідних документів). Для страхування вантажів потрібно обирати кваліфіковану компанію, таку як
Страхове покриття по вантажах ділиться на 3 основні групи ризиків:
1. Всі ризики – це страхування вантажів від всіх ризиків унаслідок пошкодження, втрати або загибелі всього або частини застрахованого вантажу, яке включає для кожної з Страхових компаній свій список виключень (страхування за даними ризикам, як правило, відбувається за принципом: все, що не виключено – включено);
2. Ризики приватної аварії – даний вид покриття, як правило, не включає в себе ризики розкрадання, шахрайство тощо. Набір ризиків в даній категорії у кожної страхової компанії свій, але принципово вони нічим один від одного не відрізняються;
3. Ризики краху – даний вид покриття підійде більше для морських перевезень, так як основні ризики прописані саме під морські перевезення. В цілому ця програма страхування перевезень ідентична другому варіанту (вибіркові ризики приватної аварії). Ключова відмінність – в тому, що відшкодування передбачено виключно при загибелі товару – повної або часткової. За пошкодження буде виплачуватися компенсація тільки за певних обставин (зіткнення, пожежа або вибух, аварія судна).
Додатково ви можете застрахувати вантажі від наступних ризиків:
Страхування вантажів на період тимчасового зберігання – додаткова страхова премія стягується в залежності від кількості днів зберігання застрахованого вантажу. При перевезеннях, за якими передбачені додаткові пункти перевантажень, а так само неодноразове зберігання вантажу на консолідуючому складі необхідно вказувати сумарну кількість днів зберігання у всіх пунктах.
Страхування вантажів на період вантажно–розвантажувальних робіт – даний ризик пов’язаний з пошкодженням, загибеллю або втратою застрахованого вантажу в період його завантаження, перевантаження, розвантаження, як з використання вантажників, так і за допомогою спеціальної техніки.
Страхування вантажів від ризику «шахрайство» – але у кожній окремій страховій компанії можуть бути свої обмеження і вимоги в частині прийняття даного ризику на страхування.
Страхування вантажів від «рефрижераторних ризиків» – це страхування вантажу, при перевезення якого потрібно дотримуватися певного температурного режиму. Даний ризик страхується тільки при перевезеннях транспортними засобами, обладнаним системами фіксації й запису даних щодо дотримання температурного режиму. У кожної страхової компанії є свої обмеження по часу зупинки рефрижератора (тимчасова франшиза), варіюється від 4 до 24 годин.