Війна РФ проти України

Storm Shadow: характеристики стелс-ракети та на яку кількість можливо розраховувати Україні. Відео

Як працює Storm Shadow, для ураження яких цілей призначений та на яку кількість можливо розраховувати Україні

Storm Shadow використовувалась проти режиму Хусейна, Каддафі, Асада, бойовиків ІДІЛ, а тепер черга дійшла й до рашистів

Defense Express підготував матеріал, про те які можливості дійсно має Storm Shadow, який також відомий під назвою SCALP.

Україні офіційно передали крилаті стелс-ракети Storm Shadow, частину з яких вже використовує Збройні сили України. Про це було оголошено міністром оборони Великої Британії під час слухань у британському парламенті. Storm Shadow – це сучасна крилатая ракета, яка використовує технологію стелс, має досконалу систему наведення та потужну бойову частину.

Призначення Storm Shadow

Storm Shadow була створена на базі ракети Apach французької компанії MBDA в середині 90-х років і була введена в експлуатацію в 2003 році у Великій Британії та Франції. Ця ракета призначена для озброєння тактичних винищувачів, таких як Tornado, Rafale, Mirage 2000 та Eurofighter, а не бомбардувальників.

Однією з головних переваг ракети Storm Shadow є можливість використання на різних типах літаків тактичної авіації, що забезпечує значну кількість носіїв для цієї ракети. Однак, через це обмеження на вагу ракети становить 1300 кг, а її дальність в оригінальній версії складає до 560 км.

Незважаючи на ці обмеження, Storm Shadow є чудовим засобом для удару по найважливіших об’єктах противника, зокрема командних пунктах, авіабазах, складах палива та боєприпасів, базах зберігання техніки, кораблях та інших об’єктах.

Проте, варто зазначити, що ціна за одну ракету Storm Shadow може досягати від 1,35 до понад 2 млн євро. У 2011 році вартість ракети становила 850 тисяч євро, орієнтовний цінник на експорт для Єгипту у 2021 році був оцінений у 1,35 млн євро, а зараз британська преса повідомляє про ціну в 2 млн фунтів стерлінгів (2,3 млн євро) за одиницю. Тому використання Storm Shadow має бути виправданим з урахуванням її вартості, і військові мають обирати об’єкти для удару з урахуванням цього фактору.

Storm Shadow (MBDA)
Storm Shadow (MBDA)

 

Можна розглянути попередні застосування ракет Storm Shadow, які були використані ще до їх офіційного введення до озброєння. Перший епізод використання цих ракет припадає на війну в Іраку у 2003 році, коли вони були одними з перших ракет, які ударили по ключових об’єктах режиму Саддама Хусейна.

Пізніше, під час операції в Лівії проти Каддафі у 2012 році, Storm Shadow були використані для ударів по авіабазі та військовому бункеру, де міг перебувати сам Каддафі. У 2018 році, ракетами Storm Shadow був завданий удар по об’єкту хімічного озброєння в Сирії. У 2021 році ці ракети були використані для удару по комплексу печер в Іраку, що призвело до знищення значної кількості бойовиків ІДІЛ.

Скільки Storm Shadow могли передати ЗСУ

Незважаючи на потенційну ефективність Storm Shadow, варто зрозуміти, що кількість ракет, які можна передати Україні, буде обмеженою через їх високу вартість. За неофіційними орієнтовними оцінками, загальне замовлення цих ракет для повітряних сил Великої Британії у 90-х роках складало до 1000 одиниць, ще 500 – Францією, а Італія замовила 200.

Не відомо, чи було виконано повне замовлення, оскільки його виконання відбувалось на фоні скорочення оборонних бюджетів. Крім того, цінною є інформація про те, що у 2017 році компанія MBDA отримала договір на проведення середнього ремонту Storm Shadow для британських та французьких повітряних

Storm Shadow під крилом Eurofighter Typhoon
Storm Shadow під крилом Eurofighter Typhoon

 

Головним питанням залишається яка саме версія ракети була передана до України. Якщо оригінальна, яка має дальність до 560 км, то необхідно звісно враховувати запаси цих ракет. А якщо експортна у версії до 300 км – то виробничі потужності з виробництва або конвертації цієї ракети в експортну. Але у будь-якому випадку мова вочевидь не йде про тисячі та навіть сотні Storm Shadow для України, як мінімум у першій партії.

Ефективність Storm Shadow

Загалом Storm Shadow вважається довершеною сучасною крилатою ракетою, яка вже використовувалась у бойових умовах. Включно з подоланням насиченої протиповітряної оборони на досвіді удару по Сирії, де протидіяти ракетами намагались не лише сирійці з численними радниками, а й самі росіяни на авіабазі Хмеймім з С-400, “Панцирями” та іншими аналоговнєтними ЗРК.

По-перше, сама по собі Storm Shadow створена для маловисотного прориву протиповітряної оборони, що характерно для будь-якої дозвукової крилатої ракети, а до того ж сконструйована з використанням технологій малопомітності. По-друге, має довершену систему наведення, яка складається з інерціальної, супутникової, а також DSMAC, коли ракета сканує під собою земну поверхню та злічує з еталонним зображенням.

Як працює Storm Shadow, для ураження яких цілей призначений та на яку кількість можливо розраховувати Україні

А головною особливістю системи наведення є тепловізійна головка, яка знаходиться під обтічником, що скидається у районі цілі. Завдяки цьому ракета шукає закладену у пам’ять ціль й доводить до неї, а не просто б’є у координату.

А далі вступає у справу бойова частина вагою 450 кг, яка у базовій версії є двоступеневою спеціально розробленою бойовою частиною під назвою BROACH. Її суть полягає у тому, що спочатку спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває землю, армований бетон чи іншу перешкоду, а вже у цей отвір потрапляє основна бойова частина. Декларується, що BROACH еквівалентний за можливостями бетонобійним бойовим частинам.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України